Kniha je skutečně zábavným čtením, nutí nejednou utírat slzy smíchu. A pak to pořádně zajíst. Jak se na knihu o lidech, kteří mají pozitivní sklon k jídlu, sluší a patří, byla na terase kliniky estetické medicíny Petra Clinic pokřtěna jitrnicemi, vuřty a tlačenkou. Protože jak její autor říká: „Humor musí být plnotučný. Na nějaké nízkotučné náhražky nejsou čtenáři zvědaví. Nebo snad někdo chce číst humoristický román light?“
A i když přiznal, že s váhou občas zápasí, neboť psaní není nijak akční povolání, s chutí se do jitrnice zakousl. Na rozdíl od kmotřiček Dády Patrasové, Ivany Andrlové a Kamily Nývltové, které si své linie hlídají, ale připouštějí, že občas mají na podobnou jídlo chuť. Dopřála si ho společně s autorem pánská část kmotrů knihy – moderátor Luboš Xaver Veselý, režisér a herec Tomáš Magnusek a nejtlustší český herec Milan Chára. Jeho prvenství potvrdila i agentura Dobrý den a Chára zvažuje, že si své rekordmanství nechá zapsat do České knihy rekordů.

Facebook

Kmotry na knize nejvíc bavilo, že je jako ze života
 „Když jsem ten příběh četla, vzpomněla jsem si na Zdeňka Svěráka,“ říká Dáda Patrasová. „Jeho postavy jsou obyčejní lidé, kteří bojují s nízkým sebevědomím, a je snadné se do nich vcítit. Je znát, že je autor má rád, jeho humor je laskavý. Myslím, že ta kniha si získá každého, kdo se do ní začte.“ Její slova potvrzuje i Tomáš Magnusek. „David napsal příběh o lidech, kteří bojují s kily navíc a předsudky hubeného okolí, a jehož vyústění není, že všichni musíme být krásní a štíhlí, abychom byli šťastní, ale že jsou v životě podstatnější hodnoty, které stojí za to vyznávat. Třeba úcta k sobě samým.“

Byl to právě Magnusek, který stál u zrodu Jedlíků
Poté, co David Laňka zkritizoval jeho film Bastardi, zavolal mu a vybídl ho: „Tak zkuste nějaký scénář napsat sám!“ A Laňka sedl a napsal Jedlíky aneb Sto kilo lásky. Scénář, podle něhož vznikl stejnojmenný film, jenž vstupuje 2. května do kin. Scénář, který se stal základem křtěné knihy. Ta přitom není jen pouhým přepisem scénáře. Čtenář v ní najde motivy, které ve filmu nejsou, situace, jež by filmové vyprávění zdržovaly, ale v knize si díky nim postavy příběhu zamilujete.

Kmotři knihy nebyli zvoleni náhodou
Všichni totiž ve filmových Jedlících hrají. Dáda Patrasová opuštěnou manželku, Ivana Andrlová fanynku rockera George, kterého hraje Milan Chára. Obézního plastického chirurga si zahrál Tomáš Magnusek a rozhlasového moderátora Luboše Veselého si zahrál – Luboš Xaver Veselý. A co mezi nimi dělá hubená Kamila Nývltová? Ta ve filmu hraje přisprostlou terapeutku Simonu, která všechny „tlusťochy“ nutí hubnout. Vedle nich se křtu Jedlíků zúčastnil také Karel Heřmánek junior a překvapivě i pornoherečka Tarra White. Co ji na křest přivedlo? Téma knihy – formování těla. „Vedle diet a cvičení přece postavu formuje i sex,“ směje se Tarra.

Táňa Pikartová

Foto: No Limits