Svým jubilejním 10. ročníkem má festival i charitativní rozměr. Právě totiž probíhá mimořádný prodej archivních vín VOC Znojmo přes www.vinotrh.cz/charita. „Výtěžek z tohoto prodeje předáme přímo na festivalu Dětskému centru Znojmo,“ připomíná předseda VOC Znojmo František Koudela. A protože festival slaví narozeniny, obdaruje každého návštěvníka originální plackou VOC Znojmo.

Pro návštěvníky festivalu bude stejně jako v uplynulých připravena ochutnávka 44 nově certifikovaných vín VOC Znojmo. „Na návštěvníky čekají ta nejlepší a nejtypičtější vína Znojemska – vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené,“ říká František Koudela. V nabídce budou i vína zatříděná dříve. „Degustovat tak můžete asi šedesátku vín od 17 vinařů,“ shrnuje Koudela.
Festival doplní ochutnávka regionální gastronomické speciality – Pohořelického kapra připraví přední nejen znojemské hotely a restaurace na několik způsobů. Připraveno je i speciální grilování. A protože láska ke Znojemsku by neměla procházet jen žaludkem, nesmí chybět bohatý kulturní program s živou hudbou a tancem.

Hlavní kulturní program se odehraje na Horním náměstí. „Přivítáme tu například Folklórní soubor Podjavořičan, valašsko-laško cimbálovou muziku Ruky na dudy nebo folkovou legendu Roberta Křesťana s kapelou Druhá tráva. Večer zakončí jako tradičně Cimbálová muzika Antonína Stehlíka,“ vyjmenovává třešničky z bohatého programu Koudela.
Důležitou součástí festivalu budou znovu i odrůdové ulice, díky kterým ožívá celé centrum Znojma I letos se tak návštěvníci mohou těšit na Sauvignonovou ulici, Ryzlinkový trh a Veltlínské náměstí. Všechna tři místa budou mít vlastní hudební program v podání cimbálových muzik.
Pro návštěvníky bude připravena i soutěž o ceny. „Tentokrát budou hrát prim sociální sítě, protože ti, kteří se chtějí slosování o hodnotné ceny zúčastnit, mají za úkol sdílet na svém Instagramu fotku z festivalu s hashtagem #vocznojmo,“ vysvětluje podmínky soutěže Koudela.

Během festivalu lze navštívit Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži na ulici Kollárova ve Znojmě. Otevřen bude i ochoz věže s vyhlídkou. Připraveni jsou organizátoři festivalu také na rodiny s dětmi – malé ratolesti si budou moci hrát v dětském koutku. V provozu bude také Vinobus VOC Znojmo.

Táňa Pikartová

 

Facebook