„Za první víkend jsme si vyzkoušeli opravdu všechno. Měli jsme turisty, kteří si projeli celou trasu. Někteří vystoupili po cestě a dále pokračovali na kole a dokonce jsme přivítali i první návštěvníky ze zahraničí – z Rakouska, ale i z Kanady,“ hodnotí první dojmy z provozu Vinobusu předseda VOC Znojmo František Koudela.

Facebook

Ve Vinobusu jezdí s cestujícími také proškolený průvodce
který přímo na cestě vypráví nejen zajímavosti o místech, kterými projíždějí, ale informují také o nadcházejících akcích ve Znojmě i dalších obcích. Zaručeno je také to, že na každé zastávce drží minimálně jedno vinařství vinařskou pohotovost, i když otevřených vinařství bývá zpravidla více. „Naším cílem je dovézt návštěvníky přímo tam, kde se víno produkuje – na vinice, do vinného sklepa a i za samotnými vinaři,“ dodává Koudela.

Trasy Vinobusu lemují i četné památky
Na jednu z nich se budou moci cestující příští víkend podívat zdarma. Měsíc duben totiž ve speciálním kalendáři akcí Znojmo 790 symbolizuje 12. století, tedy období, kdy bylo Znojmo hlavní městem Moravy. Důležitým centrem Moravy – zejména turistickým – je Znojmo i dnes. Duben tak patří propagaci města a Vinobusu. Město si proto pro cestující připravilo malý dárek. Ti, kteří budou Vinobusem cestovat o víkendu od 15. do 17. dubna a projedou si celou trasu, dostanou volnou vstupenky na prohlídku znojemské radniční věže. Ti, kteří se na okruh Vinobusem vydají tento víkend, dostanou na památku od VOC Znojmo tričko Vinobusu.

Vinobus VOC Znojmo je společným projektem vinařů sdružených do spolku VOC Znojmo
Hlavními podporovateli Vinobusu jsou Jihomoravský kraj, město Znojmo, Vinařský fond ČR a obce Tasovice a Chvalovice. Právě za účasti jeho největších podporovatelů bude Vinobus v rámci programu Festivalu vína VOC Znojmo 8. května slavnostně pokřtěn.

Táňa Pikartová

vinobus.vocznojmo.cz