Romantické trhy, zpívání koled a pastýřské vánoční hry, průvody s pochodněmi a svíčkami nebo krmení divokých zvířat. V prosinci se Salcbursko stává zimní pohádkou s okouzlujícími příběhy, nezapomenutelnými náladami a zážitky.

Facebook

Salcburské Staré město se v období adventu mění v pohádkově romantické kulisy. Podmanivé adventní trhy na Starém městě, na pevnosti Hohensalzburg nebo před zámkem Hellbrunn zvou k procházkám a ochutnávání. Také tradiční akce, výstavy, zvyky a adventní koncerty provázejí návštěvníky tímto poklidným časem. Výkladní skříně jsou vyzdobené, všude jsou slavnostní girlandy a vánoční osvětlení.

Historické Salcburské vánoční trhy jsou zkrátka zážitkem pro všechny smysly. Uličkami se line vůně kadidla, lahodného cukroví, svařeného vína nebo pečených kaštanů. Atmosféru Vánoc umocňuje všudypřítomná hudba a pastvou pro oči bývá přehlídka tradičních řemesel nebo ručně vytvořených výrobků. Advent je charakteristický také pečením nejrůznějších dobrot, které se připravují v domácnostech, ale také venku na trzích. Kromě cukroví, perníčků a sušenek patří k Vánocům v Salcbursku také pečená ja

S Vánocemi jsou od pradávna neodmyslitelně spjaté i koledy. Jedna z nejoblíbenějších vznikla před 200 lety v Oberndorfu v Salcbursku. Skladba Tichá noc, svatá noc, oslavující krásu poklidné vánoční noci obletěla celý svět. Byla přeložena do 300 jazyků včetně češtiny.  Proslavil se tak i malebný Oberndorf, který je dnes oblíbeným turistickým cílem.

Neodmyslitelnou součástí předvánočního období jsou v Salcbursku také průvody percht a krampusů. Nikde jinde není tento zvyk tak živý, než v regionech v srdci Alp. Děsivé postavy chodí ulicemi a pokřikují. Na první pohled tak vůbec nepasují k „tichým a pokojným Vánocům. O to zajímavější je tento rej sledovat. Člověk se může setkat s krampusy a perchtami při spoustě průvodů, které se konají v Salcbursku několikrát během prosince i ledna.
 

Redakce FFN a Salzburger Land