Tipy na nejkrásnější dominantu pro letošní vánoční trhy na Staroměstském náměstí mohou zájemci dávat ode dneška do 15. září 2024. Popis i fotografie jehličnanu lze posílat na email info@taiko.cz. Vítěze čeká finanční odměna.

Facebook

„Těším se, jaký nový příběh letošní vánoční strom přinese. V minulém ročníku byl vybrán z rekordních čtyřiceti tipů krásný smrk ztepilý z Pertoltic, jehož délku Staroměstskénáměst za roky nepamatuje. Dřevo z tohoto smrku bylo následně použito na výrobu zahradních prvků do dvou domovů pro seniory. Je to krásný způsob, jak může vánoční strom i po deinstalaci přinášet radost dál,“ říká Michal Hroza, pražský radní pro infrastrukturu.

Soutěž Hledá se strom vyhlašuje organizátor trhů letos již počtrnácté. Svůj tip může poslat každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Zasílat lze podněty na stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích. „Budeme velmi rádi, pokud nám lidé opět budou posílat tipy na vhodné smrky, které mohou růst na jejich pozemku, ale také o nich mohou jen vědět. Všechny stromy, které jsme dosud kácely bylo vždy nutné odstranit z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti,“ upřesňuje Hana Tietze, mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí 2024.

Loňský vánoční strom pocházel ze soukromého pozemku nedaleko obce Mimoň v Libereckém kraji. Vyrostl do výšky zhruba sedmadvacet metrů a vzešel z téměř čtyřiceti tipů soutěže Hledá se strom. Následně ho pak pokácela a nazdobila společnost Technologie hlavního města Prahy.

Kritéria pro výběr stromu

ESTETIKA
Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.
MÍSTO
Růst může kdekoli v České republice. Ideální je, pokud je v blízkosti silnice, i s tím si už ale v minulosti dokázala technika poradit, a s pomocí pásového jeřábu dostat strom bez poškození na tahač s návěsem.

STAV STROMU
Budoucí vánoční strom musí být zdravý. Prochází tak průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění v centru dění na Staroměstském náměstí bezpečný.

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 15. září 2024!
Dne 1. listopadu 2024 vyberou organizátoři ve spolupráci se společností Technologie hlavního města Prahy vhodného kandidáta. Městská společnost pak stejně jako v minulých letech zajistí pokácení, převoz a nazdobení vánočního stromu. Pokud se vše podaří podle plánu, strom by se měl na Staroměstském náměstí v Praze rozsvítit v sobotu 30. listopadu 2024. Samotné trhy pak potrvají do 6. ledna 2025.

Redakce FFN

www.trhypraha.cz/vanocni-strom/