„Trendem jsou zcela jasně včasné rezervace,“ vysvětlil generální ředitel a&o Oliver Winter. Zatímco v roce 2022 k rezervaci last minute, tedy méně než 24 h hodin před příjezdem, sáhlo dříve téměř 50 procent hostů, letos jich bylo už jen kolem 30 procent. V segmentu ubytování rodin a skupin se oproti předchozímu roku opět podařilo zvýšit počet rezervací. To se týče i hotelu a&o ve Výmaru (na obrázku), který u hostů boduje pestrou nabídkou volnočasových aktivit ve městě i v přírodě.

Facebook
 

Berlínská společnost a&o, která provozuje síť cenově výhodných hostelů, zaznamenala nejlepší pololetní výsledky ve své historii: S obratem přes 100 milionů eur překonal hostelový řetězec a&o svůj loňský výsledek o 47 procent. K již tak silným měsícům květnu a červnu s obsazeností pokojů přes 80 procent se přidal „mimořádně příznivý začátek roku, potvrzuje generální ředitel Oliver Winter. Počet přenocování přesáhl v prvním čtvrtletí jednoho milionu a obsazenost řady poboček, zejména v Berlíně, Hamburku a Benátkách, byla téměř stoprocentní.

Důvody této „neutuchající dynamiky“, která se od počátku roku projevuje, spatřuje zakladatel společnosti a&o především v těchto faktorech:

  • stále silná poptávka ze strany skupin a školních tříd: Skupiny cestují flexibilněji, co do ročního období a obsazují vícelůžkové pokoje i mimo obvyklé letní měsíce.
  • Poptávka je stále více zaměřená na cenu a úspory, zejména ze strany rodin a zahraniční mládeže. Výrazný růst nastal v kategoriích rodinných pokojů a vícelůžkových (sdílených, typických hostelových) pokojů.

V neposlední řadě se Oliver Winter domnívá, že rostoucí počet hostů (1. pololetí 2023: 2 840 000 / 1. pololetí 2022: 2 340 000) prokazuje správnost nastoupené cesty k udržitelnosti: „Sami hosté vyžadují, aby hostel byl udržitelný, sami poskytují pozitivní zpětnou vazbu a podávají návrhy.“ Ať už jde o pořadatele akcí, školy nebo individuální hosty, odezva je „potěšující, motivující a velmi příznivá“. Podíl hostů do 30 let (nepočítáme-li školní skupiny) se pohybuje již kolem 52 procent. A právě u mladé cílové skupiny zaznamenává silný zájem o téma udržitelnosti.

Přehled dalších pololetních výsledků:

  • více než 4 000 hovorů na rezervační lince
  • obsazenost pokojů 72 procent (2022: 60 procent).
  • nárůst počtu návštěvníků webových stránek aohostels.com v květnu/červnu 2023 činil 38 procent.
  • průměrná obsazenost pokojů kolem 80 procent (květen 2023) a 85 procent (červen   2023)    
  • v létě obsazenost kolem 90 procent

a&o investuje 20 milionů eur do udržitelných renovací

Při jednom přenocování v a&o vznikne zhruba 3,73 kg CO2, co je nyní až o 75 % méně než u konkurence. „To nám ale pořád nestačí. Pokud chceme umožnit udržitelné cestování a myslet na budoucnost, musíme naše myšlení a jednání a mimo jiné ještě výrazněji snížit spotřebu a emise," říká Winter.  

CO2 neutralita do roku 2025 je dalším významným cílem předního evropského řetězce hostelů, který je v současnosti zastoupen 39 hostely ve 25 městech a devíti zemích. V příštím roce bude společnost investovat až 20 milionů eur jen do opatření na energetickou renovaci. 90 procent lokalit a&o tvoří stávající objekty: „Zachování současných staveb namísto nové výstavby je pro nás ústředním mottem udržitelnosti, a tedy i strategií růstu.“

Dvě minuty do cíle - digitalizace pro větší pohodlí hostů

Také v oblasti digitalizace dělá a&o pokroky. Od začátku srpna mohou hosté hotelu a&o Mnichov Hackerbrücke využívat samoobslužné odbavení nejnovější generace. Díky tomuto vlastnímu vývoji se mohou hosté odbavit pohodlně a rychle, za méně než dvě minuty. Novými terminály budou co nejdříve vybaveny další hotely. a&o nabízí samoobslužné odbavovací automaty již od roku 2018.

Rozšiřují se i další digitální služby, jako je objednávání jídel a nápojů přes aplikaci, mobilní klíč od pokoje a digitální složka hosta.  

Redakce FFN a Hostely a&o