Letošní ročník nejvyšší a největší soutěže vín v Česku zaznamenal rekordních 2643 přihlášených vín. Ta nejlepší musela projít hodnocením v jednotlivých vinařských podoblastech a dvou celostátních kolech, kvalitu a výjimečnost vín tak musely potvrdit tři komise zkušených vinařů, sommelierů a enologů. Zárukou objektivnosti je nejen unikátní systém hodnocení, ale i profesionální chemická analýza hodnocených vín. Na základě toho získalo zastoupení v Salonu vín 2023 sedmdesát vín bílých, dvacet šest červených, dvě šumivá a dvě růžová od jednašedesáti vinařů.

Facebook

„Probojovat se do elitní skupiny vín není jednoduché, přesto naše vína a naši vinaři opět zaznamenali významný úspěch. Do Salonu vín se dostanou skutečně jen ta nejlepší vína. Za znojemský region jsou to vína VOC Znojmo,“ konstatuje František Koudela, předseda spolku VOC Znojmo.

Ze znojemské vinařské podoblasti bodovaly Veltlínské zelené 2019 vinařství Lahofer, Ryzlink rýnský 2015 vinařství Waldberg a Ryzlink rýnský 2017 vinařství Hanzel. Tato vína potvrzují současný trend, kdy z celkového počtu 22 odrůd jsou v Salonu nejvíce zastoupeny Ryzlink rýnský (18), Sauvignon a Rulandské šedé (8) a Veltlínské zelené a Chardonnay (7).

Na Znojemsko putovala také cena za nejlepší kolekci vín, o kterou se zasloužilo vinařství Znovín Znojmo. Vedle zlatých medailí pro stovku nejlepších pak udělila komise medaile stříbrné vínům, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů. Touto stříbrnou medailí se může pochlubit hned 9 vín VOC Znojmo: Sauvignon 2020 vinařství Arte Vini a Hanzel, dva různé Ryzlinky rýnské 2020 od Lahoferu, Veltlínské zelené 2020 vinařství Lahofer, Piálek & Jäger a Znovín Znojmo, Ryzlink rýnský 2017 a Sauvignon 2017, oba z vinařství Waldberg.

Chcete na jednom místě porovnat to nejlepší z VOC Znojmo s prvotřídními víny moravských i českých vinařských podoblastí? To je možné díky celoroční expozici nejúspěšnější stovky ve sklepení zámku Valtice, kde si můžete vybrat z několika typů degustačních programů. Letošní otevření expozice pro veřejnost proběhne již 3. února.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet jedna vinařství.

Redakce FFN a www.vocznojmo.cz