Rakytník také pomáhá k celkovému posílení obranyschopnosti organismu. Navíc se vůbec nemusíte bát ho usušit, nebo jinak tepelně zpracovat, potřebné látky zůstanou totiž i po úpravě zachovány.
Pakliže si chcete být jisti, že vám tato bylina dodá vše potřebné, důležité je vždy dbát na skutečnou kvalitu. A tou si můžete být jisti u produktů pocházejících z ekologického zemědělství, které ve svých oblíbených supermarketech a prodejnách poznáte podle označení logy biolistu a biozebry. Ekologičtí producenti podstupují každoročně přísné kontroly na všech stupních od producentů přes výrobce až po distribuci, jež zajišťují dodržování předpisů a pravidel pro ekologické zemědělství. Chcete se o něm dozvědět více, třeba jak vypadá rostlinná bio produkce nebo každodenní péče o zvířata chovaná na ekofarmách? Spoustu zajímavých informací najdete na myjsmebio.cz!
Věděli jste, že můžete k nákupu biopotravin kromě obchodů využít přímo ekofarmy? Jejich seznam najdete na kamprobio.cz a lovime.bio, kde si pomocí interaktivních map si vyberete tu, která vám zrovna padne do oka!

Facebook

Oslavte s námi Den ekologického zemědělství
Jelikož je první podzimní měsíc již tradičně vnímán jako období, kdy téma biopotravin rezonuje nejen v České republice, ale také v mnoha evropských zemích, 23. září bylo nově vyhlášeno Dnem ekologického zemědělství. Při příležitosti oslav navíc Evropská unie oceňuje nejlepší a nejinovativnější subjekty v rámci vůbec prvních Evropských cen za ekologické zemědělství!

Rakytníkový čaj
Čaj z rakytníku lze připravovat jak z čerstvých, tak ze sušených plodů, ale třeba také z lístků nebo z kůry. Při přípravě obvykle použijte jednu až dvě čajové lžičky na jeden hrneček. Pokud byste nápoj chtěli trochu ozvláštnit, můžete přidat například i listy maliníku, máty nebo borůvky. Plody pak nechte v horké vodě louhovat alespoň 10 minut. Nápoj můžete podávat horký, ale skvěle chutná i za studena.

Rakytníkový med
Potřebujeme:

  • 200 ks bobulek bio rakytníku
  • bio citrón
  • 800 g bio třtinového cukru
  • 1 l vody

Postup: Bobule rakytníku propláchněte, nasypte do vody, přidejte citrón, který i s kůrou nakrájíte na větší dílky. Směs 10 minut povařte a nechte odstát v pokojové teplotě po dobu 24 hodin. Poté šťávu sceďte a přiveďte k varu. Za stálého míchání přidejte cukr, nechte jej rozpustit a vařte ještě po dobu 15 až 20 minut, dokud směs nezhoustne. Horký med naplňte do sterilovaných sklenic s uzávěrem a nechte dnem vzhůru vychladnout.

Tip na závěr:
Budete mít cestu okolo Kutné hory? Udělejte si malou zajížďku a navštivte třeba Ekostatek Vlkaneč, kde kromě širokého sortimentu bylinek nakoupíte třeba také džemy nebo nejrůznější ovoce a zeleninu, a to vše v bio kvalitě! Více se dozvíte na ekostatek.cz.

Bio soutěž
Do konce měsíce září můžete navíc za nákup biopotravin soutěžit o jednu ze 12 elektrokoloběžek! Registrační formulář a pravidla soutěže najdete na myjsmebio.cz/soutez.

Redakce FFN