Kapacita dětských plic je logicky mnohem menší než v dospělém věku. To však nereflektuje nabídka na českém trhu. Mnoho z rodičů dětem pořizuje tzv. dětský respirátor v dobré víře, že se jedná o jednu z nejúčinnějších možností ochrany proti koronavirové nákaze. Avšak pojem „dětský respirátor“ je poněkud zavádějící, protože legislativně takový produkt neexistuje. 

Facebook

Respirátor totiž původně představoval pracovní pomůcku ve velmi znečištěných provozech. Aby mohla plnit svoji funkci, musí efektivně filtrovat částice ze vzduchu, dýchání je tedy pro plíce náročnější. S touto námahou se však vůbec nepočítalo u dětských plic.

Čeští výrobci respirátorů a výzkumníci se shodují, že pro potřeby dítěte je nutné přizpůsobit jak tvar, tak i vlastnosti respirátoru. Přilnavost a těsnost k dětskému obličeji patří mezi základní parametry, které ovlivňují efektivitu ochrany dýchacích cest.

Tradiční český výrobce, společnost SPUR, se proto rozhodla jít cestou kompromisu mezi rouškou a respirátorem a vyvinula nano roušku, ovšem ve tvaru respirátoru. Dětské rozměry respirátoru mnohem lépe kopírují tvar menšího obličeje, nano materiál zajistí vysoký záchyt, zároveň zabezpečí lehkost a prodyšnost. Tato dětská rouška ve tvaru respirátoru nese nejen hravý název NANOSÍK®, ale i hravý potisk. Nabízí dětem výběr mezi kostičkami Lega, smajlíky nebo kytičkami. Stejně jako další produkty této společnosti se vyrábí plně v České republice.

Redakce FFN

https://eshop.spur.cz/pro-deti/


 

Fotogalerie k článku