Dýchací potíže postihují osoby napříč všemi věkovými skupinami. Krátkodobě se s nimi potká skoro každý při běžných sezónních onemocněních horních a dolních cest dýchacích a léčba je většinou intenzivní a krátkodobá. Problém nastává ve chvíli, když se obtíže dlouhodobě nelepší a pacient trvale trpí dušností, či záchvaty kašle. Nejčastější příčinou těchto chronických potíží jsou Chronická obstrukční plicní nemoc a Astma.

Facebook

Podle některých studií dochází při pravidelném a dlouhodobém užívání inhalačních kortikoidů ke snížení akutních záchvatů až o čtyřicet procent. Přesto stále asi polovina pacientů dlouhodobou léčbu nedodržuje. Přitom bez adekvátní léčby se stav nemocného bude nadále zhoršovat a náklady spojené s náročnější léčbou pacienta rostou. Těžké astmatické stavy pak vyžadují nákladnou léčbu v nemocnici, na jednotkách intenzivní péče a je u nich nutno použít kombinované léčby farmaky.

Některé z chyb při inhalaci se dopouští více než polovina pacientů. Přestože se inhalační technika může lišit v rámci jednotlivých inhalačních systémů, existuje 5 obecných chyb, které jsou společné pro všechny typy inhalátoru:

  1. Nevydechnutí před nádechem
  2. Nezadržení dechu po doporučenou dobu
  3. Vydechování do inhalátoru
  4. Neobemknutí inhalátoru rty
  5. Příliš krátké vdechnutí nebo stisk inhalátoru až na konci vdechu

 

„Kromě standardního poradenství probíhajícího při vyzvednutí léků a inhalátorů poskytujeme i speciální konzultace pro astmatické pacienty a ty, kteří se léčí s CHOPN. Pokud si tedy nejste jistí, zda vy, vaše děti, nebo blízcí senioři používají inhalátor správně, odborníci v BENU lékárnách vás upozorní na nejčastější chyby a poradí, kdy se nadechovat a vydechovat při inhalaci či jak inhalátor připravit na použití,“ vyzývá Mgr. Jana Čejchanová, zástupce odborných projektů BENU lékáren a dodáva´: „Zkuste si vybudovat návyky spojené s každodenní inhalací léčivého přípravku. Zamyslete se nad tím, co děláte každý den – kde byste do svého programu mohli zahrnout pravidelnou inhalaci? Chtěli bychom vás v tom podpořit a motivovat vás, protože nám na zdraví vašich plic záleží.“

Astma se většinou projevuje pocitem tlaku na hrudi, obtížným výdechem, kašlem v noci nebo nad ránem a epizodami pískotu při výdechu. „Popsané obtíže se mohou náhle objevovat v záchvatech a také náhle mizet samovolně nebo vlivem léčby, pokud astma není správně léčeno, přetrvávají dlouhodobě. Všechny příznaky se nemusí objevovat současně, někdy dominuje pouze jediný,“ upozorňuje Jana Čejchanová.

Redakce FFN

www.benu.cz