Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám tři druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

Facebook

Růžičková kapusta, postrach školáků
Stejně jako špenát, ani kapusta nepatřila ve školní jídelně k oblíbeným pokrmům. Ve skutečnosti se ale jedná o vděčnou zeleninu, která je schopna překonat i několikastupňové mrazy. I když kapusta nepatří mezi nejoblíbenější, obsahuje mnoho důležitých látek, jako jsou vitamíny – A, C nebo minerály – draslík, vápník a železo. Využití je různorodé. Můžete si ji připravit jako jednohubku se slaninou, do salátu, jako přílohu osmaženou na másle nebo zapečenou.

Pokladnice vitamínů a minerálů
Přestože se může zdát, že je polníček pouze módní přísadou salátů, je jeho úloha mnohem důležitější, než si možná myslíte. Kromě typické hořkosladké chuti dodá vašim pokrmům velké množství vitamínu C, E, B, provitamín A, kyselinu listovou, fosfor, rutin, vápník, hořčík a železo. Nebojte se proto improvizovat a do jarních salátů přidat polníčku o něco více.

Štiplavá svěží chuť
Pokud hledáte bylinku, která dodá vašim salátům na svěžesti a zajímavé chuti, je to rozhodně řeřicha. Stejně jako výše uvedená zeleň, i tato bylina v sobě skrývá nespočet důležitých látek, jako jsou například vitaminy C, A, B a také E. V kuchyni ji můžete použít obdobně jako pažitku, například na chleba, do salátů, pomazánek nebo do polévek.

Kam pro čerstvou zeleninu
Ekologické farmy vám zejména na jaře a v létě nabídnou širokou škálu plodin, ze kterých připravíte pokrmy různých barevných variací i chutí. Ovoce i zelenina se pěstují na zcela přírodní bází a při ošetřování se nepoužívají chemické postřiky v podobě herbicidů a pesticidů ani průmyslová hnojiva. Seznam nejbližších ekofarem najdete na kamprobio.cz a lovimebio.cz a další informace o ekologickém zemědělství, zajímavosti a tipy k bioprodukci na myjsmebio.cz. Nějaká se rozhodně objeví i ve vašem okolí. Kromě kvalitních potravin si tak domů odvezete také dobrý pocit, že jste podpořili místní farmáře.
Kvalitní biopotraviny nabízejí prodávající často také na farmářských trzích. Při prodeji by se však měli prokázat certifikátem uděleným jednou ze čtyř kontrolních organizací, jimiž jsou KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. Pokud certifikát nejsou schopni předložit, jedná se o klamání zákazníka a bioprodukty u nich rozhodně nehledejte. Hodnotné potraviny v bio kvalitě lze samozřejmě zakoupit i v obchodech, poznáte je podle označení logy biolistu nebo biozebry. Jedině správná loga zaručí, že se skutečně jedná o biopotravinu.

Jarní salát s vajíčkem, žampióny a kapustou
Potřebujeme:

  • 500 g bio růžičkové kapusty
  • 250 g bio žampiónů
  • 1 ks bio cibule (menší)
  • 2 ks bio vejce
  • 2 stroužky bio česneku
  • lžíce extra panenského bio olivového oleje
  • hrst řeřichy v bio kvalitě
  • sůl, pepř

Postup: Nejprve si najemno nakrájejte cibulku, kterou dozlatova osmahněte. Po chvíli přidejte na tenké plátky nakrájené žampióny. Jakmile chytnou barvu, přidejte na čtvrtky očištěnou kapustu, kterou před smažením propláchněte ve vroucí vodě a nechte asi 5 minut okapat. Jakmile kapusta změkne, přidejte česnek. Na závěr do směsi rozklepněte vajíčko, podle chuti osolte a opepřete. Nakonec přidejte řeřichu a můžete podávat.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naší i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství. 

Redakce FFN