„Přechod byl popsán mnoha odborníky, ale to, jak menopauzu vnímají ženy samotné, už se nikde moc nedočteme. Obecně se menopauza posouvá do mladšího věku a čím dál víc žen je konfrontováno s mnoha symptomy, které přechod provázejí. Velmi často o nich ale raději nemluví, protože žijeme v době, kdy panuje kult krásy a mládí. I proto vznikla tahle kniha,“ říká Ivana Ašenbrenerová.
Kniha Ivany Ašenbrenerové, Menopauza: Tělo a duše v harmonii, je určena všem ženám, které se nacházejí v období menopauzy, ale i těm, které se k němu teprve blíží. Lehkou a laskavou formou nabízí jiný pohled na to, jak si poradit s hormonální bouří, která přechod provází. Tohlobdobí totiž bere jako výzvu, při níž se dá většina nepříjemných příznaků zvládnout i jinak než s pomocí plastického chirurga či prášků.
Kniha radí, jak o sebe pečovat v souladu s duší, jak přijmout vrásky s noblesou, zkrátka, jak překonat strach z přechodu. Najdete v ní především praktické rady, jak si poradit s nejčastějšími příznaky menopauzy, jako jsou návaly, pocení či nespavost, jak zvládat psychické i sexuální problémy, jak si udržet optimální váhu, jak upravit jídelníček nebo tipy, jak cvičit a zůstat ve formě.

Facebook

Stárnout neznamená být méně přitažlivá, zajímavá či aktivní
„Tato kniha je o životní etapě, o které pořád nechceme moc mluvit. O menopauze. Jako novinářka jsem napsala spousty článků na téma přechod a dost mě překvapilo, že právě tyhle texty četly ženy s velkým zájmem. Položila jsem si otázku, proč? Proč je to tak zajímavé téma? Ptala jsem se kamarádek, a popravdě jsem je musela dost přesvědčovat, aby o téhle zásadní životní etapě začaly mluvit. Jako by šlo o něco, co do našeho života prezentujícího kult mládí a krásy, nepatří. Stárnutí se bohužel dnes moc nenosí, moderní je být co nejdéle mladý a přitažlivý – a někdy za každou cenu. Přitom stárnout neznamená být méně přitažlivá, zajímavá či aktivní. Ale naopak,“ vysvětluje Ivana Ašenbrenerová, co ji vedlo k napsání knihy.
„Jasně, v přechodu už nejsme mladé, a nalhávat si opak, je nesmysl. Proč nebýt upřímné a přijmout s pokorou fakt, že to tak je? Pokora ale neznamená rezignaci. Naopak, s každou vráskou máme oproti dvacítkám v něčem navrch. Možná jsme starší, ale taky bohatší. Bohatší o životní zkušenosti, moudřejší, citlivější, zralejší, chytřejší. A proč to v období menopauzy nevyužít na tisíc procent? Nebát se nových výzev, zkoušet, plnit si dál svoje sny, bourat i budovat, vrásky nevrásky…,“ říká autorka a doufá, že v její knize najdou ženy pomocníka na cestě do té „jiné“ životní etapy.

Redakce FFN