Současně se pleť ztenčuje, čímž dochází k vyšší propustnosti chemických i přírodních látek, což můžeme v každodenní péči využít. Stačí vědět, které látky v přípravcích vyhledávat.  
Horší prokrvení pokožky způsobené sníženým přívodem kyslíku a živin, genetické předpoklady i hormonální změny představují vnitřní faktory, s nimiž se pleť ve vyšším věku musí vyrovnat. Ty v kombinaci s vnějšími podmínkami – častým sluněním, znečištěným ovzduším, nesprávným životním stylem i nedostatečnou kosmetickou péčí způsobují rychlejší stárnutí pleti. Výběr kosmetických přípravků představuje pro řadu žen doslova alchymii, přitom se občas stačí více zaměřit na složení jednotlivých přípravků.

Facebook

Látky pro zralou pleť
Alfa a Beta hydroxykyseliny. Obě látky patří mezi organické kyseliny působící na pleti jako exfolianty. AHA kyseliny pochází z ovoce a mléka a mezi nejčastější řadíme kyselinu glykolovou, kyselinu mléčnou a kyselinu jablečnou. Naopak BHA kyseliny zastupuje v kosmetice především kyselina salicylová získávaná z rostlin. Oba typy kyselin podporují exfoliaci – jemné olupování pleti. AHA kyseliny jsou rozpustné ve vodě a působí na povrchu pleti, zatímco BHA kyseliny jsou rozpustné v tucích a pronikají hlouběji do pokožky, kde redukují například ucpané póry a akné. S BHA kyselinami se můžeme více setkat v přípravcích pro mastnou pleť s pupínky, naopak AHA kyseliny prozáří unavenou či suchou pleť.
„Pro každodenní domácí použití doporučuji volit přípravky s nižší koncentrací AHA a BHA kyselin. Naopak pokud chceme zákrok s vyšším efektem, je nutné navštívit lékaře, který přesně určí koncentraci pro váš druh pleti a zvolí správný chemický peeling. Jinak hrozí vznik nežádoucích reakcí,“ upozorňuje MUDr. Theodora –Eleni Asimiadou.

Kyselina hyaluronová
Tato látka obnovuje buňky těla, hydratuje, zvyšuje elasticitu pleti, a především zvlhčuje pojivové tkáně. Používáme-li ji topicky, vytváří tzv. hydratační bariéru, čímž napomáhá vyhlazení a zjemnění pleti. Současně dokáže zadržet až tisícinásobek vlastní váhy, proto představuje ideální řešení pro dehydratovanou pleť. V případě injekčního použití pomáhá pleti navrátit ztracený objem, vyhladit vrásky či jemné linky.
„Kyselina hyaluronová je tělu vlastní, proto představuje daleko bezpečnější alternativu než syntetické látky. Na rozdíl od cizorodých látek je organismem velmi dobře přijímána. Pokud však vybíráme krémy s jejím obsahem, měli bychom se zaměřit na ty, v nichž jsou zastoupeny její malé molekuly. Ve své přirozené formě totiž látka špatně prostupuje svrchní vrstvou kůže díky velkým molekulám,“ upozorňuje MUDr. Theodora –Eleni Asimiadou.

Nacínamid
Složka vitamínu B3 navyšuje obsah ceramidů a volných radikálů mastných kyselin v pleti, čímž ji ochraňuje před transepidermální ztrátou vody. Nacínamid se stal v kosmetice velkým hitem, protože dokáže kromě jiného rovněž zesvětlit tmavé skvrny a redukovat projevy akné a růžovky (rosacey). Pro zdraví kůže je opravdu nezbytný. Při topické aplikaci pomáhá nacínamid zvyšovat mikrocirkulaci ve střední části pleti – dermis. Navyšuje produkci fibroblastů, čímž podporuje omlazení, vyhlazení jemných linek a vrásek a navyšuje elasticitu plet. Pozitivní účinek má na pleť citlivou na sluneční záření a trpící fotodermatitidou,“ MUDr. Theodora–Eleni Asimiadou.

Probiotika
Probiotika jsme si zvykli používat v souvislosti se zdravou střevní mikroflórou. Uplatnění však nacházejí stále více i v kosmetice. Pro ještě lepší výsledky nyní dermatologové a kosmetičky doporučují aplikaci probiotik přímo na pokožku. Při topické aplikaci totiž tlumí růst škodlivých bakterií na povrchu kůže, čímž snižují zánětlivé procesy. Přípravky s jejich obsahem budou dobře znát především ti, kdo mají problémy s akné či rosaceou. Jejich topická aplikace navíc redukuje přecitlivělost pleti a zarudnutí, a tím pádem zlepšuje vzhled jemných linek a vrásek.
„Na pleti se velmi často projevuje nedostatek důležitých živin, často jsou právě na kůži jako první viditelné známky deficience. Moderní přístup doporučuje nejen zajistit dostatečný příjem chybějících živin perorálně, ale také jejich topickou aplikaci,“ upozorňuje MUDr. Theodora –Eleni Asimiadou.

Peptidy
Peptidy představují úseky aktivních bílkovin, které dokáží komunikovat s buňkami a instruovat je. V pleti například umí spustit produkci elastinu podporujícího pružnost kůže či urychlit hojivý proces kůže po zranění. Své uplatnění proto nacházejí hlavně v anti-aging produktech, kde vstupují do buněk kůže a přikazují jim vytvářet kolagen, redukovat zarudnutí nebo vyvolat uvolnění obličejových svalů, čímž minimalizují vznik vrásek. K nejznámějším peptidům účinným proti vráskám patří tzv. palmitoyl pentapeptide.
„Bílkoviny jsou v celém organismu nezbytné díky své stavební funkci. Bez peptidů pleť není soudržná, dochází k jejímu povolení, vzniku vrásek, změnám její textury a snížení elasticity. Topicky aplikované peptidy mohou pomoci zvrátit tento trend stárnutí pleti a revitalizovat ji. Obnovují stavební prvky kůže, která se díky tomu stává pevnější, zdravější a odolnější. Pokud to vezmeme z čistě dermatologického hlediska, tak díky své minimální velikosti snadno prostoupí hluboko do kůže, kde plní funkci transportního média pro další látky. Třeba transport mědi hluboko do pleti má za následek mnohem rychlejší hojení kůže,“ říká MUDr. Theodora Eleni Asimiadou.

Retinol
Retinol je aktivní formu molekuly vitamínu A. Mezi jeho hlavní účinky patří exfoliace a stimulace kožních buněk. Díky jeho působení dochází ke zlepšení vzhledu, vzrůstu produkce kyseliny hyaluronové a kolagenu, díky kterým je pleť vypnutá a vyhlazená. Při pravidelném používání redukuje akné, nadměrnou pigmentaci, odstraňuje tmavé kruhy pod očima, jemné rýhy a vrásky.
„Retinol se vždy musí v těle přeměnit na retinaldehyd a následně na kyselinu retinovou, která je již aktivní a ovlivňuje kůži na buněčné úrovni. Pro rychlejší nástup účinku byla vyvinuta séra přímo s obsahem retinaldehydu neboli retinalu. Působí rychleji a efektivněji, než je tomu u sér s obsahem tradičního retinolu a zároveň jsou bezpečná,“ popisuje proces fungování retinolu MUDr. Theodora- Eleni Asimiadou.

Extrakt z moringa
Rostlina Moringa obsahuje nejvíce proteinů ze všech dosud známých rostlin a řadí se mezi jednu z osmi nejvhodnějších superpotravin. Její extrakt k sobě přitahuje nečistoty přítomné v pleti a poskytuje jí antioxidační ochranu. Pleť navíc ochraňuje před těžkými kovy, cigaretovým kouřem a drobnými částicemi. Své místo tento extrakt našel především v čisticí kosmetice. Extrakt z moringy se získává extrakcí se semen moringy olejodárné.

Profesionální péče o zralou pleť
Domácí každodenní péče je nezbytná, ale není na škodu ji doplnit vybraným profesionálním zákrok z rukou dermatologa. Po poradě s lékařem pak můžeme zvolit zákrok, který není finančně náročný, ale přitom přinese viditelný výsledek s dlouhodobým účinkem. Společně s MUDr. Theodorou -Eleni Asimiadou jsme vybrali čtyři zákroky vhodné pro zralou pleť.

Čištění pleti – mikrodermabraze
Přístrojové čištění je vhodné pro všechny typy pleti, především jej však ocení majitelé problematické pleti se sklonem k akné a s rozšířenými póry. Příjemně navíc redukuje drobné jizvičky a vrásky.

Omlazení, rozzáření pleti – skinbooster
Skinbooster představuje hlubokou účinnou hydrataci pleti kyselinou hyaluronovou. Ošetření je ideální absolvovat v letním období, kdy potřebujeme pleti dodat výživu. Navíc funguje i jako vhodná anti aging technika pro zpevnění a zvláčnění pokožky obličeje. Jeho účinek vydrží většinou po dobu 1 roku.

Pigmentové skvrny a popraskané žilky v obličeji – fotorejuvenace
Zákrok spočívá ve vyslání vysoké dávky energie přímo do tkáně, čímž dochází k nastartování novotvorby kolagenu a celkové regeneraci pleti. Pro eliminaci pigmentových skvrn je vhodné volit jemnější laser, naopak pro popraskané žilky laser o síle 1 064 nm. 

Jizvy, strie, hluboké vrásky – laserový resurfacing
Laser o síle 1 540 nebo 2 940 nm je vhodný pro ženy od 30 let, které se chtějí zbavit jemných a středně hlubokých vrásek v okolí očí nebo na lícních kostech. Současně klientům umožňuje eliminovat jizvičky po akné či větší plochy pigmentu.

Redakce FFN