K častým příznakům růstu zubů patří pláč a podrážděnost, když se zub bolestivě prořezává dásní. Zaznamenat lze i to, že dítě víc sliní a má tendenci strkat si do úst prsty, případně rozličné věci, například své hračky. Často se stane, že dítě ztratí chuť k jídlu a pozorujeme i zarudlou tvář v místě, kde se zoubek právě prořezává. Růst zubu se může odrazit i v neklidném spaní, dítěti dokonce nezřídka trvá déle i usínání. V neposlední řadě se u citlivějších jedinců vyskytnou i průjem nebo zvýšená teplota, která obvykle nepřechází v horečku, je tedy zpravidla nižší než 38 stupňů. A můžeme také zjistit, že dáseň kolem klubajícího se zubu je nateklá, měkká a tmavá.

Facebook

Prostředků, jak potíže mírnit, je celá řada. Některé z nich jsou, dalo by se říct, intuitivní. Lze využít jemných masáží tváří či dásní, které uleví od bolesti. Téhož lze docílit i chladivými obklady. Na řadu můžou přijít i různé pomůcky. Toho, že má dítě tendenci do všeho kousat, lze využít. Existují třeba gelová kousátka, která je navíc možno předem vychladit. Pokud tak činíme, musíme dávat pozor, aby byl gel sice chladný, ne však zmrzlý. Předejdeme tak možnému poranění dásní.

Kousátka: zvolte to správné
Pro zklidnění miminka při růstu zoubků mu můžete dát kousátko. Obchody s dětskými potřebami nabízejí mnoho typů kousátek. Jak správně vybrat to nejvhodnější pro vaše miminko? Zde je několik informací pro vaši orientaci a rady pro jeho správné používání.

K čemu kousátko slouží?
Při růstu zoubku jsou dásně miminka podrážděné, neboť zoubek se musí prodrat přes sliznici dásně, která ho obklopuje. Kousátkem si miminko masíruje oteklé dásně, což zmírňuje jeho bolest.
Dalšími prostředky jsou léčivé přípravky na bázi lokálního účinku. U nich je zapotřebí dobře si přečíst příbalový leták a dbát pokynů výrobce, protože mohou mít četná omezení. Využít se také dají kosmetické přípravky, anebo homeopatické léčivé přípravky, které jsou pro lidský organismus šetrné a nemají žádné známé nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Proč se mléčným zubům říká mléčné zuby
Říkáme jim první nebo dětské zoubky, zubaři mluví o dočasném chrupu. V běžném jazyce hovoříme také o „mléčných zubech“. Ale jaký původ má tento výraz?

Vysvětlení je více…
Původ výrazu „mléčné zuby“ je středem četných debat. Nabízí se dvě vysvětlení. Podle jedné z domněnek se tyto zuby nazývají „mléčné“, protože se prořezaly, zatímco matka ještě své dítě kojí. Podle jiné domněnky se tak nazývají prostě proto, že jsou bělejší než trvalý chrup.

Všichni mají pravdu!
Obě vysvětlení jsou podložena. Připomeňme ještě, že k růstu zoubků dochází zpravidla mezi 6. a 33. měsícem života, což je období, kdy je mléko a mléčné produkty důležitou součástí stravy miminka.
Druhá domněnka je rovněž podložena prokázanou skutečností. Dočasný chrup je totiž bělejší než trvalý chrup díky jeho anatomické a fyziologické odlišnosti. Odstín jejich korunky je světlejší a jejich tenčí zubní sklovina vyvolává dojem, že je velmi bílá.

Kalendář růstu mléčných zubů

  • zuby se začínají prořezávat mezi 6. a 16. měsícem věku dítěte, je to však individuální
  • každý zub se prořezává po dobu přibližně 8 dní
  • dítě bude mít všech 20 mléčných zubů kolem 3. roku života

- ŘEZÁKY
Mezi 6. a 16. měsícem
8 řezáků. Řezáky slouží k ukusování potravy.

- PRVNÍ STOLIČKY
Mezi 13. a 24. měsícem
4 první stoličky. Slouží k rozmělňování a drcení potravy.

- DRUHÉ STOLIČKY
Mezi 23. a 33. měsícem
4 druhé stoličky.

- ŠPIČÁKY
Mezi 16. a 23. měsícem
4 špičáky. Jsou velmi pevné a slouží k trhání potravy.