Atopický ekzém je jedním ze zánětlivých kožních problémů zvaných dermatitidy. Zánět kůže může být alergického původu, jako je tomu v případě atopického ekzému, ale vyvolat jej mohou i jiné podněty: infekce, iritace a mechanické dráždění, v případě lupenky třeba autoimunitní zánět.
V České republice se podle posledních údajů s atopickým ekzémem léčí nebo léčilo 0,8 milionů lidí. Reálný počet atopiků je však daleko vyšší: někteří své potíže přecházejí. Daleko větší skupina lidí si však uvědomuje limity klasické léčby (zejména podávání léků a mastí, které potlačují a blokují imunitní reakce, čímž sice dochází k potlačení projevů, ale nikoli k objevení jejich příčiny), a proto volí jiné, šetrnější možnosti, jak se svých obtíží zbavit.

Facebook

Atopie jako genetická vada? Ne tak docela
Atopický člověk se rodí má sklony (vrozené) k hypersenzitivě a přecitlivělosti sliznic a kůže. Ty jsou snadno drážděny vnějšími podněty, toxiny, chemickými látkami apod. Organismus na toto dráždění reaguje zánětlivou imunitní reakcí. Dochází k větší produkci IgE protilátek, které při dalším setkání s alergenem vyvolají včasnou alergickou reakci: dochází k otoku, svědění, nadměrné tvorbě hlenu. Typickým příznakem je senná rýma, zarudnutí kůže, svědění a vznik alergického zánětu na sliznicích a kůži. Genetika však není hlavní příčinou problému, ačkoli nás o tom lékaři často přesvědčují. Statistické údaje mluví jasnou řečí. V roce 1996 v ČR bylo diagnostikováno 17,1 % dětí s alergiemi (atopické ekzémy 4 %), v roce 2006 32 % dětí s alergiemi (atop. ekzémy 12 %). Od roku 2006 nedochází k výraznému nárůstu (zdroj: Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, SZÚ). Během deseti let se počet dětí s alergiemi zdvojnásobil, s atopií dokonce ztrojnásobil. Toto číslo je bezesporu alarmující – ovšem není možné, aby v tak krátké době došlo ke změnám v genetickém kódu! Negenetickou a nesmírně zásadní roli u vzniku atopického ekzému a dalších zánětlivých onemocnění kůže jsou toxiny, které se v organismu hromadí a spouští imunopatologické procesy.          

Pozor na kosmetiku, antibiotika i stres
U všech zánětů kůže najdeme společný prvek, a to poškození kožních buněk, jejích struktur, nedostatečná produkce potřebných proteinů, lipidů a dalších látek (kyselina mléčná, urea,…). Důsledkem je snížení a porušení lipidové kožní bariéry, která chrání organismus před průnikem toxických látek a alergenů z vnějšího prostředí. Dochází k jejímu vysušování, zdrsnění, kůže je šupinatá a popraskaná. Toxinů, které způsobují defekty kožní bariéry, je celá řada. K nejobávanějším patří chemické látky obsažené v kosmetice (ftaláty, parabeny, atd), v textiliích, špercích, dále toxiny přijímané potravou (přídatné látky, pesticidy, toxické kovy) a vzduchem (prachové částice, chemické látky z nábytku, smog).

Toxinem pro kůži je i řada patogenních bakterií a plísní
Může to být Staphylococcus aureus nebo Candida, které se běžně vyskytují i na zdravé kůži. Pokud však dojde k narušení mikrobiální flóry (například při užívání antibiotik nebo nadměrným používáním desinfekčních prostředků), dojde k jejich přemnožení a poškození kůže. Na dysfunkci bariérové funkce kůže se významně podílí také psychický stres. Při něm se zvyšuje produkce stresových hormonů, které ovlivňují hormonální systém řídící regeneraci.

Lymfa v pohybu
K obnovení přirozené bariéry kůže a odeznění potíží je nutné obnovit správnou činnost lymfatického systému, který jediný z ní dokáže odstranit toxiny. Ty se lymfou dostávají do vylučovacích orgánů, jako jsou játra a ledviny, a poté mohou být z těla definitivně odstraněny. Zásadní roli v řešení dermatitid sehrává přípravek Lymfatex, který obnovuje a zefektivňuje činnost lymfatického systému.

STOP alergiím
Dalším důležitým faktorem u atopického ekzému je alergie neboli přehnaná imunitní reakce na běžné látky. Imunitní systém je předrážděný toxiny, které zároveň narušují jeho řízení, a dochází k poškození vlastních tkání alergickým zánětem. Podle tradiční čínské medicíny souvisí alergie s okruhem jater, který je zatížen toxiny, především stresem a potlačovanou agresivitou, kterou organismus nakonec namíří proti vlastním tkáním.
Ke zklidnění imunitního systému a nastolení rovnováhy v imunitních reakcích dokonale slouží přípravky LiverDren, Emoce, Streson, ale i Analerg. Právě na něj byla vytvořena preklinická studie, zaměřená na alergickou rýmu a astma (není tajemstvím, že problematika pylových alergií, astmat a stejně tak ekzémů spolu úzce souvisí). V této studii bylo kromě jiného zkoumáno také množství IgE protilátek, které patří mezi ukazatele alergie. Studie potvrdila, že během roční kúry došlo k poklesu IgE protilátek a zmírnění, či dokonce vymizení alergických projevů.
Celostní medicína a detoxikace pomocí přípravků Joalis nabízí možnost, jak se bránit chronickým zánětům kůže včetně atopických ekzémů. Zvláště u dětí je velmi důležité problémy řešit hned v počátku, aby nedošlo k prohloubení imunopatologie a vzniku dalších alergických projevů. Dětem je určen komplexní sirupový preparát Bambi Ekzemex. Metoda CIC – kontrolované a řízené vnitřní očisty – dokáže odhalit, které konkrétní toxiny, orgány a nezvládnuté emoce se na přecitlivělé imunitě podílejí, pomůže je z těla vyloučit a v podvědomí zpracovat, imunitu zklidnit, a nastolit v organismu opět normální, zdravý režim.                                                                                  

Iva Burianová             

www.joalis.cz