V letošním roce pořádal Orbit Klub celostátní edukativní akci s názvem Orbit - Zdravý úsměv pro každého. V rámci této akce oslovil na 10 místech České republiky více než 37 000 lidí. Součástí akce bylo také dotazníkového šetření o tom, jak pečujeme o své zuby.

Z výsledků vyplývá, tento průměr
Zuby čistíme asi pět minut denně, nikdy jsme nebyli u dentální hygienistky a stomatologa navštěvuje dvakrát ročně. Kromě kartáčku a pasty používáme jako další dentální pomůcky nejčastěji žvýkačku bez cukru a ústní vodu. Zubní niť a mezizubní kartáček jsme se pravidelně používat stále nenaučili.

Facebook

Dentální hygiena není jen zubní pasta a kartáček
Alespoň tak se mnozí stále domnívají. Na dentální hygieně je nejdůležitější správná technika čištění, přímo ušitá na míru speciálně pro vaše zuby. To jsou informace, které uslyšíme z úst dentální hygienistky, pokud ji ovšem navštívíme. Podle výsledků letošního průzkumu ji pravidelně navštěvuje pouze pětina z nás.


„Výsledky průzkumu, které jsou rok od roku pozitivnější, nás odborníky velmi těší,“ říká Bc. Petra Křížová, prezidentka Asociace dentálních hygienistek. „Přesto je nutné podotknout, že 22 % je stále nízké číslo, vezmeme-li v potaz, že v západních zemích jsou tyto návštěvy zcela běžnou záležitostí. Nezbývá než doufat, že se tento stoupající trend udrží a dočkáme se generace, pro kterou bude návštěva dentální hygienistky stejně samozřejmá, jako pravidelné čištění zubů,“ dodává Petra Křížová.

Zubaře se nebojíme, zubní nitě ano
Vyšší číslo oproti roku 2010 zaznamenala i návštěva stomatologa. V roce 2010 navštívilo 2x ročně stomatologa 55 % Čechů a v roce 2011 pak celých 61 %. „Jako stomatolog musím říct, že toto číslo je zdánlivě vysoké, nicméně skvělé by bylo, kdyby se pohybovalo kolem 90 procent,“ říká MUDr. Jakub Smrček.
Poměrně dobře to vypadá i s časem, který denně strávíme čištěním zubů – 84 % Čechů tvrdí, že o své zuby pečují denně minimálně 5 minut. V čem je naše péče o chrup stále nedostatečná, je používání správných pomůcek. Češi si nejvíce oblíbili žvýkačky bez cukru (denně nebo obden je používá skoro polovina obyvatel) a ústní vodu (denně nebo obden ji používá 37 % dotázaných).
Za to by nás odborníci pochválili. Jako v minulých letech ale z průzkumu vyplynulo, že katastrofálně podceňujeme čištění mezizubních prostorů. Mezizubní kartáček a zubní niť používá každý den nebo obden jen asi pětina Čechů. Přitom mezizubní prostory pravidelné čištění opravdu potřebují!

Nejdůležitější rady odborníků, které nám pomohou ke zdravému úsměvu?

1) Pravidelně navštěvujte svého stomatologa a dentální hygienistku
2) Čistěte si pravidelně zuby správnou technikou a pomůckami, které vám lékař či hygienistka doporučí
3) Používejte pomůcky pro mezizubní hygienu
4) Žvýkejte žvýkačku bez cukru po každém jídle a pití
5) Omezte konzumaci cukrů
6) Používejte fluoridové preparáty - pasty, gely, ústní vody

A nezapomeňte: „Čistý zub nemůže onemocnět!“

Informace hledejte na webu Orbit Klubu!
Pro všechny, kteří hledají informace o správné dentální hygieně, chtějí s odborníkem zkonzultovat svůj problém nebo si najít nejbližší ordinaci stomatologa nebo dentální hygienistky, nabízí řešení web OrbitKlub.cz. Tento web, který funguje již od roku 2004, prošel právě velkou obsahovou i grafickou proměnou! Najdete tu poradnu dentální hygienistky, rozšířené vyhledávání ordinací, názorná animační videa a mnoho dalších praktických rad.

Miroslav Drásal

www.orbitklub.cz

 

 

Fotogalerie k článku