O tom, že se český windsurfing veze na vlně úspěchů a je velkým příslibem pro olympijské hry 2024 v Paříži, svědčí také to, že windsurfaři měli svého zástupce na pódiu ve všech vyhlašovaných kategoriích, přičemž kategorii juniorek mladé surfařky zcela ovládly. Úspěch podtrhl jejich kouč Milan Hájek, který se stal Trenérem roku 2022.

Facebook

Jachtařka roku Kristýna Piňosová
Vítězku ankety k jachtingu přivedla matka, která závodila na Optimistu a Evropě. Také Kristýna začala s jachtingem na Optimistu, ve 12 letech se ale rozhodla pro závodní windsurfing, který ji začal bavit a přirostl jí k srdci i jako životní styl. Vloni skončila čtvrtá na mistrovství Evropy juniorek do 19 let v Brestu a pátá na mistrovství světa juniorek do 19 let ve Švýcarsku. Vyhrála také jeden závod iQFoil Games na Gardě. Je členkou reprezentačního týmu třídy iQFoil. Položili jsme jí i jejímu trenérovi několik otázek:

Co pro tebe znamená vítězství v anketě Jachtař roku, ve které si prorazila i naše olympioniky?
Je to rozhodně nečekané. Nemůžu uvěřit, že pro mě hlasovalo tolik lidí. Je to úžasné!

Všechny holky z našeho windsurfařského týmu, který nám závidí celý svět, dosahují fantastických výsledků. Čím myslíš, že to je a jak si vysvětluješ, že Jachtařem roku ses stala právě ty?
To nevím, ale doufám, že všichni ocenili moji snahu. A i když mi to vloni v těch klíčových závodech občas nevyšlo, tak viděli, že jezdit umím.

Kterého výsledku si nejvíc ceníš, nebo který závod se ti nejvíc povedl?
Určitě juniorské mistrovství Evropy v Brestu. Jezdila jsem opravdu dobře, byla jsem sama na sebe hrdá. Juniorské mistrovství světa mohlo být lepší… A pak samozřejmě vyhraný závod iQFoil Games na Gardě. Do finále jsem šla s tím, že budu druhá, ale nakonec to vyšlo na vítězství.

Odjezdíš třeba týdenní závod skvěle a pak o všem rozhoduje jedna 10minutová finálová jízda. To musí být strašně psychicky náročné. Jak to zvládáš?
Je to strašné vypětí, velký stres, jsem z toho nervózní, a ne vždy se mi medailové jízdy podařily. Snažím se vždy ukázat vše, co jsem natrénovala, a pak je to pro mě velké zklamání, když se to nepovede. Proto jsem začala spolupracovat s mentálním koučem Marianem Jelínkem. V březnu za námi přijede na trénink a závody do Cadizu, tak tam budeme mít víc času na všem pracovat. Doufám, že mi pomůže najít cestu, abych dokázala překonat stres, abych byla psychicky odolnější a dokázala vyhrát.

Jak bude vypadat letošní sezona? S kým budeš trénovat?
Určitě budu pokračovat se svým trenérem Milanem Hájkem a naším českým týmem a potom uvidím. Určitě bych chtěla trénovat s Italy na Gardě, případně s dalšími zahraničními týmy. Vše směřujeme na mistrovství světa, které je zároveň kvalifikací na olympiádu. Pojede se v srpnu v Haagu a Česko tam má ve třídě iQFoil ženy čtyři místa. Takže pojedeme kvalifikační závody na Mallorce a v Hyeres. Z nich vyplyne, které čtyři Češky do Haagu pojedou. Doufám, že to zvládnu a do Haagu pojedu.

Stíháš ještě něco jiného kromě windsurfingu?
Chodím do posilovny a do školy. Chodím na osmileté gymnázium a naštěstí mám individuální plán. A to je tak všechno, víc toho nestihnu.

Jaký je Milan trenér? Stal se trenérem roku…
Milan je skvělej, fakt! Dokáže mi vždycky poradit a podpořit mě.

A Milane, jaká je Jachtařka roku? Proč myslíš, že byla zvolena právě ona?
Všechny mají skvělé výsledky, nejspíš je Kristýna mezi jachtaři oblíbenější. Určitě to není jen o výsledkách v závodech. A jsem moc rád, že holky jezdí dobře a děkuju za ocenění, které jsem zde dostal.

Na čem musí Kristýna ještě zapracovat, aby byla skutečně nejlepší?
Musí zvládnout velmi těžký přechod z juniorské kategorie mezi dospělé. A zlepšit jízdu na zadní vítr. Kristýna je vynikající na slalom, takže na první bójce je na čele, pak se na zaďák propadne a její výsledek záleží na tom, co zvládne během druhé stoupačky zase dojet.

Kristýno, čím to je, že ti zaďák tak nejde?
Nevím, ale možná tím, že jsem se jezdit na foilu učila na Brněnské přehradě sama a zvykla jsem si na svůj postoj, který je špatný. Teď se to snažím přeučit.

Milan: Je to o detailech, na kterých musíme pracovat. Natáčím ji a ukazuji, co je třeba změnit na videu, je to také o citu. A pak nemá tolik naježděno, chodí do školy, tak nemůže být na vodě pořád. Ale máme ještě čas, cílem je hlavně olympiáda v roce 2028, kvalifikace do Paříže by byla bonus.

Co tě na windsurfingu nejvíc baví?
Všechno, nejvíc asi rychlost. To je prostě adrenalin! Ze začátku, když se prkno zvedlo z vody, jsem se trochu bála, ale rychle jsem si zvykla a teď je to zkrátka nádhera.

Milan: Je důležité, že Kristýna sport nedělá jen kvůli výsledkům, ale že i kdyby olympiáda nevyšla, s windsurfingem určitě neskončí!

Kdo všechno tě v tvém závodění podporuje?
Především firma Auto Pokorný, která poskytla své prostory pro vyhlášení Jachtaře roku 2022 a nyní jsem od ní dostala krásný dárek – jejich dlouhodobou podporu, takže budu mít čím jezdit na závody a na tréninky. Na podzim si ještě musím udělat řidičák. Pak jsou to samozřejmě rodiče a Český svaz jachtingu. Všem moc děkuju.

P.S.: Anketu Jachtař roku vyhlašuje Český svaz jachtingu již od roku 1987. Do ankety mohou nejúspěšnější sportovce nominovat kluby i jednotlivci. Ze zaslaných návrhů Výkonný výbor ČSJ schválí nominované v každé kategorii – většinou pět sportovců nebo týmů. V anketě se hlasovalo stejně jako vloni v šesti kategoriích – muži, ženy, junioři, juniorky, jachtařské týmy a akce roku, a dále pro celkového vítěze ze všech nominovaných jednotlivců. Hlasovat mohou všichni členové Českého svazu jachtingu. Letos poprvé odborná porota složená ze členů VV ČSJ a Sportovního úseku ČSJ zvolila také trenéra roku a udělila dvě ocenění za mimořádný přínos českému jachtingu.

Redakce FFN a Český svaz jachtingu