Ferrata Hluboká se v posledních dvou letech stala fenoménem pro návštěvníky Budějovicka i místní obyvatele, kteří si chtějí užít bezpečný pohyb na skalách. K původním dvěma trasám, které se nachází jen několik kilometrů od Hluboké nad Vltavou a vorařské obce Purkarec, nyní přibyla ještě třetí. Ta je situována na pravém břehu řeky a přístupná je také autem ze silnice vedoucí do Poněšic. Parkoviště je od ferraty vzdáleno jen několik desítek metrů. Nejnovější ferrata nese označení Ferrata Hluboká, část C, měří sto sedmdesát metrů a její obtížnost je B, tedy vhodná i pro začátečníky a rodiny s dětmi. „Ferrata Hluboká je velmi oblíbeným cílem v okolí řeky a zájem o ní je především v letních měsících obrovský. Vybudování nového úseku tak bylo logickým krokem v rozšíření nabídky turistické oblasti Budějovicko a produktu Stezka Vltavy. Kouzlo ferratového lezení objevili i místní, a tak věříme, že to potěší také je,” říká David Šťastný, předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko, která se na vzniku ferraty podílí.

Facebook

Vybudování Ferraty Hluboká od jejího vzniku v roce 2020 spolufinancuje město Hluboká nad Vltavou. Původní dvě lezecké trasy byly postupně vytyčeny na levém břehu řeky v oblasti Karvanických skal a svou celkovou délkou 550 m se staly nejdelší ferratou nad vodní hladinou v České republice. Stejně jako i nový úsek jsou tyto dvě cesty přístupné přímo z vody díky instalovaným molům, nebo z cyklostezky, která vede z Hluboké do Purkarce. „Nově vzniklá trasa přímo vybízí k celodennímu výletu na kole, kdy prvně zdoláte úseky A a B na levém břehu, dále po proudu navštívíte nedalekou zříceninu Karlova hrádku a po obědě v Purkarci přejedete přívozem na pravý břeh a cestou zpět na Hlubokou zvládnete ještě nový úsek C,” popisuje ideální výlet do okolí města starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Začínající lezci si mohou objednat zkušeného instruktora v půjčovně ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká, stejně jako potřebné lezecké vybavení. Půjčovna disponuje také klasickými a elektrokoly či koloběžkami a řadou plavidel včetně malých motorových člunů. Lodě k zapůjčení nabízí také nedaleký přístav Hluboká, nebo si je zájemci mohou zarezervovat online na webu www.stezkavltavy.cz. V nabídce jsou plavidla, k jejichž řízení není potřebná speciální licence. Do oblasti kaňonovitého údolí Karvanických skal a do Purkarce je možné vyplout také v rámci některé z vyhlídkových plaveb.

Redakce FFN