Začátek zimní sezóny 2021/22 byl ve znamení různých preventivních proticovidových opatření, která omezovala kapacitu lanovek i možnosti hotelového ubytování. „Nevěděli jsme, co můžeme od této sezóny očekávat – dozníval covid, různá opatření, zkušenosti z uplynulé sezóny, která prakticky nebyla. Lyžování však lidem zjevně chybělo, a když se už provoz rozjel, lyžaři doháněli zameškané. Důkazem toho je i fakt, že podle Gopass Ski Challenge získalo titul King Of The Mountain za nalyžování více než 500 km dohromady 3675 lyžařů, z toho 2964 se sezónním skipasem. Zatímco majitelé sezónky lyžovali prakticky nonstop, jednodenní návštěvníci si vybírali buď podle předpovědi počasí nebo lyžovali ve dnech, na které si v předprodeji vychytali skipasy za nejlepší ceny,“ zhodnotil lyžařské statistiky ve vrcholící sezóně 2021/22 v lyžařských střediscích předseda představenstva TMR Igor Rattaj.

Facebook

Individuálním králem všech lyžařů ve střediscích provozovaných společností Tatry Mountain Resorts (TMR) je 51letý Jamil, který se svým sezónním skipasem nalyžoval za 124 dní celkem 6347 km. Pro lepší představivost se jedná přibližně o vzdálenost z Jasné do kanadského Quebecu.

Nejvíce kilometrů v jeden den se podařilo nalyžovat v největším středisku na Slovensku v Jasné. V sobotu 12. března 2022 více než sedm tisíc hostů nalyžovalo neuvěřitelných 129 215 kilometrů, což v praxi znamená, že prolyžovali vzdálenost rovnající se více než trojnásobné cestě kolem zeměkoule.

Denního individuálního rekordu v počtu nalyžovaných kilometrů se podařilo dosáhnout v polském Szczyrku, kde lyžař s denním skipasem nalyžoval 187 km. Rekordman se sezónním skipasem nalyžoval ve Špindlerově Mlýně za jeden den 136 km.

Mezi rodinami si pozici králů sezóny zabezpečila čtyřčlenná rodina se sezónními skipasy, která nalyžovala 6910 km za 112 dní. Mezi lyžaři s denními skipasy dominovala dvoučlenná rodina s 2317 km za 42 dní.

Své lyžařské statistiky si mohou lyžaři vylepšit ještě v Jasné, ve Vysokých Tatrách a na ledovci Mölltaler Gletscher. V Lomnickém sedle je díky výborným podmínkám naplánováno denní lyžování do 8. května, v Jasné a na Štrbském Plese během nejbližšího víkendu a dále podle podmínek, na rakouském ledovci Mölltaler do 8. května.

Redakce FFN