Bude doplňovat současný areál s 50metrovým bazénem, který se dočká modernizace a navýšení kapacit šaten. Rekonstrukce čeká i přilehlé parkoviště, pochozí lávku, schodiště a přístupové plochy, které budou bezbariérové.

Facebook

Nová plovárna bude sloužit nejen sportovcům, ale také veřejnosti. „Brno má málo plaveckých bazénů. S návratem povinného plaveckého výcviku do školních osnov tento problém vyčnívá ještě více. Nyní některé děti dokonce musí jezdit plavat mimo Brno,“ popisuje 1. náměstek primátorky města Brna Mgr. Petr Hladík. Hlavním důvodem výstavby je nedostatek sportovišť pro plaveckou výuku na základních, středních a vysokých školách. „Vedle pětadvacetimetrového bazénu vznikne ještě jeden šestnáctimetrový, který bude sloužit těm nejmenším plavcům a výuce školního plavání,“ doplňuje Hladík.

Zástupci města však doufají, že novým plaveckým bazénem podpoří i nárůst členské základny organizovaného plavání. „Chtěli jsme vybudovat sportoviště, které Brňanům poskytne širokou nabídku plaveckých sportů. V bazénu si budou moci zaplavat děti, zároveň poslouží jako zázemí i vrcholovým sportovcům, a to jak v individuálních, tak kolektivních sportech,“ říká primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Nová budova bude propojena se současným plaveckým stadionem z roku 1978. Díky 25metrovým dráhám se v Brně budou moci pořádat mezinárodní plavecké soutěže. „Nový bazén totiž bude sloužit jako rozplavbový, který je při těchto typech soutěží podmínkou. Jeho rozměry proto byly navrženy tak, aby splnily pravidla Mezinárodní plavecké federace,“ vysvětluje radní pro školství a sport Mgr. Jaroslav Suchý. Bazén bude mít 8 drah o šířce 2,5 metru, hloubka se bude pohybovat od 1,2 do 1,6 metru. U nového bazénu bude navíc k dispozici i tribuna pro 200 osob.

„Výstavba krytého bazénu je jednou z největších sportovních investic tohoto roku. Náklady financuje Statutární město Brno s finanční podporou Národní sportovní agentury a jsou vyčísleny na 248 milionů bez DPH (z toho 90 milionů Kč tvoří dotace Národní sportovní agentury). Plánovaná doba ukončení stavebních prací a předání do provozu je v květnu 2023,“ říká Mgr. Martin Mikš, generální ředitel městské společnosti STAREZ – SPORT, a. s., která je odpovědná za realizaci projektu. Celková částka zahrnuje také náklady na rekonstrukci vstupních prostor, terasy a šaten stávajícího bazénu. Modernizovány budou přilehlé plochy, chodníky a parkovací místa.

Redakce FFN