Zbrusu novou zajištěnou cestu, která vede podél skalního masivu přímo nad hladinou Vltavy, najdete jen pár kilometrů od Hluboké. V sobotu jí oficiálně otevřeli zástupci města Hluboká nad Vltavou a destinační společnosti Českobudějovicko – Hlubocko. Ferratové lezení s bezpečným jištěním se stalo v posledních letech vyhledávanou aktivitou. Hlubockou cestu s druhou nejnižší obtížností B zvládnou i lezci začátečníci a rodiny s dětmi, a tak by se měla stát lákadlem pro turisty i místní. Aktuálně byl otevřen první 150 m dlouhý úsek. Do konce roku přibyde dalších 200 m a ferrata tak bude nejdelší nad vodní hladinou v ČR a zároveň nejdelší v jižních Čechách.

Facebook

„Plánovanou investici do Ferraty Hluboká jsme realizovali i přes výjimečnou situaci v době koronaviru. Je to podpora atraktivity naší turistické destinace a zároveň nová aktivita pro obyvatele Hluboké,“ uvádí starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. Ferrata včetně přístavního mola stála zhruba 500 tisíc korun a na financování se podílelo město Hluboká nad Vltavou i manželé Hájkovi, kteří stavbu lezecké cesty realizovali. „Cestovní ruch je pro Hlubokou zásadní a každá nová atraktivita se v aktuální situaci počítá více než kdy jindy. Je to podpora místních ubytovatelů a provozovatelů restaurací, které koronavirová krize podstatně zasáhla,“ kvituje novinku radní Hluboké Jindřich Soukal.

Ferrata Hluboká je ukryta v romantickém údolí řeky mezi Hlubokou a Purkarcem v oblasti zvané Karvanice. Přístup je možný pěšky nebo na kole po cyklostezce vedoucí podél řeky. Druhou možností je plavba lodí či na paddleboardu, které je možné zaparkovat u přístavního mola. Ferrata se tak stala součástí takzvané Stezky Vltavy, která sdružuje nabídku aktivit podél splavněného úseku řeky od Českých Budějovic po Týn nad Vltavou. „Stezka Vltavy je jedním z hlavních produktů cestovního ruchu destinace Budějovicko. Dlouhodobě pracujeme na zlepšení infrastruktury kolem řeky a ucelené propagaci aktivit, které tento úsek nabízí. Těší nás, že se každoročně zvyšuje návštěvnost na řece, ať už jsou to počty půjčených plavidel, nebo lidí, kteří využili pravidelné plavby. Ferrata je letošní zásadní novinkou a věříme, že naláká na Budějovicko další hosty,“ říká David Šťastný, předseda destinační společnosti Českobudějovicko – Hlubocko. Ta ve splavněné Vltavě vidí obrovský potenciál cestovního ruchu, podobně jako je to u podobných projektů ve světě. Například francouzský Canal du Midi, nebo plavební kanály v Holandsku vyhledávají turisté jako destinaci pro dovolenou, kde kombinují plavbu na lodi, cyklistiku a návštěvy místních památek.

Ferrata Hluboká

  • délka: 150 m (aktuálně otevřený úsek, do konce roku dalších 200 m)
  • obtížnost: B (druhá nejlehčí podle rakouského značení)
  • povinné vybavení: ferratový jistící set a přilba – možno zapůjčit ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká nad Vltavou
  • přístup: z cyklostezky Hluboká – Purkarec (přístup značen), z řeky – přístavní molo u ferraty
  • informace: www.stezkavltavy.cz/ferrata

Redalce FFN