Zájem je o všechny druhy kol a novým fenoménem se jednoznačně stávají elektrokola.

Facebook

„Nástup elektrokol otevřel svět cyklovýletů širší veřejnosti. Půjčují si je nejen senioři, ale i lidé, kteří chtějí vyrazit na delší výlet. S elektrokoly to zvládnou hravě a ještě jim zbyde čas a síly na další aktivity,“ uvádí Smíšek. Podle něj je zájem také o kola do terénu. „Ježdění po lesnich trailech nabývá na popularitě. Je to alternativa k asfaltovým cyklostezkám a třeba lipenský Floutrejl zvládnou i děti,“ dodává. Popularitu lesních cyklotrailů podle něj potvrzuje i zájem o letošní endurový závod Blinduro, který na lipenských trailech proběhl letos na jaře. Účastnilo se ho 500 závodníků včetně rodin s dětmi.

Kolům a cyklistům bude v Lipně nad Vltavou patřit tento sváteční pátek 28. září. Bude se zde konat tradiční akce Lipenský KOLO-toč. Svátek milovníků cyklistiky a in-line bruslení se tu uskuteční již po sedmé.

Akce je ideální pro všechny, kteří mají rádi jízdu na kole či in-line bruslích – malé i velké, rodiny s dětmi, aktivní i rekreační sportovce. Některé atrakce budou tento den připravené zdarma. „Všechny, kteří si chtějí užít den a načerpat energii díky nádherným scenériím okolí lipenského jezera ze sedla jízdního kola,“ uvedl Smíšek.

Akce začne v 10 hodin v Lipně nad Vltavou v přístavu Marina Lipno u budovy Kapitanátu. V té se nachází i půjčovna kol a bruslí, takže mohou přijet i ti, kteří nemají potřebné sportovní vybavení či ho jen nechtějí vozit s sebou. Půjčovné bude tento den 100 korun. Výhodou akce je to, že se jí účastní i profesionální cykloprůvodci, kteří zde budou amatérům k dispozici. Naplánovaná je jezerní cyklo-inline trasa směrem na Frymburk, následně přívozem na Frýdavu a odtud přes Přední Výtoň zpět do Lipna nad Vltavou.

„Registrace budou probíhat na Kapitanátu v Marině Lipno a přihlášení obdrží účastnickou kartu, se kterou dostanou jízdenky na Jezerní a Promenádní lanovku zdarma, nebo zvýhodněnou cenu na zapůjčení kola, popřípadě kolečkových bruslí. Pro registrované bude zdarma i přívoz mezi Frymburkem a Frýdavou,“ uvádí Eva Černíková z pořadatelské společnosti Lipensko. Po celý den bude možné si zdarma vyzkoušet Floutrejl s instruktorem. Jedná se o 5 km dlouhou, lesem vedenou rodinnou cyklotrasu, která vede převážně z kopce, plynule po terénních vlnách a klopenými zatáčkami. Dojedete až k nástupní stanici lanovky Promenádní. Zpět do kopce se vyvezete lanovkou.

Táňa Pikartová