A to není všechno. Výbavou každé ferraty jsou také žebříky, kramle, řetězy i lávky. Díky nim se může i méně zdatný ferratista pohybovat po skále jako horolezec i přes kolmé až převislé úseky. Ale úplná legrace to zase není, ač se může zdát, že skála poskytuje se všemi prvky maximální komfort. Kdo zkusil, ví, o čem mluvím.
Aby člověk neskočil rovnýma nohama do rozjetého vlaku a na skále se nedivil, co všechno ho čeká a co všechno musí překonat, protože cesta zpět v podstatě neexistuje, nabízí se cvičné ferraty v přídním areálu Velká dohoda v Moravském krasu nedaleko Macochy. Tady si mohou začátečníci i mírně pokročilí ferratisté vyzkoušet oč vůbec na via ferratě jde. Naučí se techniku lezení, vyzkouší si výstroj, i různé obtížnosti i prvky, které je na každé ferratě potkají, tedy kotvy, žebříky i můstky a lana

Facebook

Adrenalin i pokochání přírodou zajištěny
U nás si můžeme vychutnat ferratové dobrodružství nejčastěji v Českosaském Švýcarsku, a to jak na české, tak německé straně hranice, kde pískovcové skály přímo nabízejí desítky adrenalinových cest s neopakovatelnými výhledy a zážitky, nezklamou ani ferraty v Itálii a v Rakousku. Pro ferratisty jsou vždycky i výzvou k vyzkoušení fyzické zdatnosti a psychické odolnosti.

V Děčíně se můžeme vydat na ferratu na Pastýřské stěně rovnou z autobusové zastávky. Kdo jede kolem, může si myslet, že se někde ve stometrové výšce potácí sebevrah, dobrodruzi ale dobře vědí, že jsou to ferratisté, kteří se připevnění na ocelovém lanu pohybují po úzkém chodníčku železné cesty. Pod nimi Děčín v plné své kráse, kam oko dohlédne.

Kurt und Georg Löwinger Steig, to je ferrata, která je také přímo ve městě na Tharandter strasse v Drážďanech. Je vysoká zhruba 60 metrů se dvěma převisy, z nichž první je pro přechod dost náročný a je tudíž vodný pro velmi zdatné ferratisty.

Saschensteige je ferrata také v Drážďanech a na stejné skále. Je náročná pro horolezce, na jejímž konci je třeba slanit, pěší sestup tu opravdu není možný.

Lago di Garda. Ve vápencových skalách nad úchvatným modrým jezerem ferratisté využívají jak poměrně lehkou ferratu Fausto Susatti, tak i o dost těžší ferratu Ernesto Che Guevara.
 

Hoher Dachstein, nejvyšší vrchol Štýrska a Horního Rakouska ve výšce 2995 m. Tady čeká pro ferratisty skutečná výzva, je vhodná výhradně pro velmi zdatné sportovce, ne nadarmo ji místní říkají super ferrata.

Národní park Gasäuse v Ennstalských Alpách. Tady si člověk zase užije skutečného pokochání, procházíte po lanových můstcích a pod vámi se až romanticky line řeka Salza. Dolů můžete zamávat i vodákům, kteří zvolili pro svůj adrenalin zřejmě bezpečnější cestu po vodě než ve výškách.

Táňa Pikartová

www.zeleznecestydecin.cz