Hlavní budova hořického Městského muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad připravila novou výstavu s názvem Za drahými kameny do pravěku. Nádherné polodrahokamy jsou v muzeu již k vidění a budou zde až do 29. srpna tohoto roku. Návštěvníci mohou zhlédnout průřez všemi obdobími pravěku od doby starého paleolitu, kdy člověk začal používat štípané kamenné nástroje, až po mladší dobu železnou, která je na výstavě zastoupena kamennými šperky keltských žen.  Na tuto výstavu pak naváže od září výstava malíře Vladimíra Houdka s názvem ECHO. Na výstavě bude představena kolekce nových pláten, které dosud nebyly prezentovány veřejnosti. Vladimír Houdek v roce 2010 získal první cenu 4. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu a v roce 2012 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého.

„Pro všechny naše muzejníky i galeristy nastává svátek. Konečně vítáme ve všech prostorách našich rozsáhlých sbírek malé i velké návštěvníky,“ uvádí Petra Zachovalová M.A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice a pokračuje: „V Hořicích lze strávit krásný celý den nebo celý víkend. Co opravdu stojí za to, je ojedinělá přírodní galerie soch a sochařský park na vrchu Gothard, prezentující díla sochařů z celého světa vznikající při mezinárodních symposiích v letech 1966 až 1969 a 1989 až dosud. Příjemné osvěžení v letních dnech poskytuje přírodní koupaliště na Dachovech s unikátní dřevěnou architekturou z 20. let minulého století. Zapomenout nelze samozřejmě ani na slavné hořické trubičky, vyráběné ve městě už více než 200 let. Vše o nich a jejich výrobě je dětem přiblíženo na Trubičkové stezce. Děti se při ní pobaví i poučí a rodiče mají dostatečný prostor na prohlídku venkovní expozice sochařského umění ve Smetanových sadech, kde se obojí nachází. Hořice rozhodně stojí za celodenní návštěvu.“   

Na milovníky rychlých kol čeká v Hořicích oblíbená výstava motocyklů v Museu Czech Road Racing. Letošní expozice se nese v duchu motta 60 let na jednom okruhu a připomíná výročí konání prvního poválečného ročníku závodu 300 zatáček. Hořické muzeum Czech Road Racing vydalo také novou knihu, která zachycuje novodobou historii silničních motocyklových závodů. Autoři Jaroslav Kotrbáček a Ladislav Kočí se v knížce 300 zatáček Gustava Havla a Česká Tourist Trophy 2010–2020 snažili zachytit důležité okamžiky obou hořických závodů v průběhu posledního desetiletí.

Jedním z cílů při návštěvě Hořic může být procházka do Svatogothardské Lhotky, která je na velmi krátkém úseku přímo nabitá zajímavostmi. Vycházku lze začít na Gothardě u památníku s reliéfem prvního československého ministra financí Dr. Aloise Rašína, pravděpodobně díla Marie Wagnerové-Kulhánkové, který zde byl poprvé odhalen v r. 1934. Od Rašínova památníku se návštěvníci vydají cestou pod starým hřbitovem a po levici nechají obnovený kostelík sv. Gotharda, svítící novou žlutou fasádou. Po pravé straně minou pozemek s novou správní budovou Lesů ČR a hned za ním nás upoutá pískovcová skulptura s názvem Jen vzlétnout, kterou vytvořil jako účastník mezinárodního sochařského symposia v r. 1995 hořický rodák Ivan Jilemnický. Hned naproti přes cestu spatří památník obětem prusko-rakouské války v r. 1866, rovněž dílo akademického sochaře Michala Moravce, odhalený před pěti lety k 150. výročí této války, která vyvrcholila 3. července 1866 bitvou u Sadové.

Soutěžíme o tři rodinné poukazy do hořického muzea.

Otázka: Ve kterém století založili pražští premonstráti kostelík zasvěcený sv. Gothardovi na stejnojmenném návrší?

  1. v  11. století
  2. ve 12. století

Odpovědi posílejte na adresu redakce@familyfreshnews.cz do 25.srpna 2021.

Správná odpověď: 2. ve 12. století.

Výherci: P. Novický, Chotěboř, I. Mařáková Vtelno, A. Brandýs Plzeň