Muškáty jsou však také právem označovány jako kvetoucí královny záhonových a balkonových rostlin. Kromě působivé rozmanitosti a bohatých květů jsou také nenáročné na péči, odolné a dlouho kvetou. Právě díky rozmanitosti a bohatosti květů jsou muškáty vhodné jako řezané květiny. Odborníci ze společnosti Pelargonium for Europe (PfE) vysvětlují, jak odlišně mohou tyto skutečně nenáročné letní květiny vypadat ve větších i menších vázách, a poskytují nápady na dekorace řezaných muškátů.

Facebook

Květy muškátů: absolutní pestrobarevnost
Květy muškátů se vyznačují obrovskou rozmanitostí barev, velikostí a tvarů. Jejich barevná paleta sahá od bílé, růžové, lila a fialové až po lososovou, oranžovou nebo žlutou. Existuje také mnoho odstínů červené, stejně jako dvoubarevné nebo vzorované odrůdy s barevnými přechody, pruhy nebo skvrnami. Objevují se odrůdy jednokveté, polokvěté nebo plnokvěté, velké, střední nebo malé velikosti. Některé připomínají motýly, jiné hvězdy. Další se pyšní okvětními lístky tak bohatými, že připomínají poupata růží, jiné zase tulipány. Jako řezané květiny do kytic a dekorací muškáty tuto zdánlivě neomezenou rozmanitost dokonale využívají. Řez stonků navíc těmto kvetoucím rostlinám nijak nevadí. Naopak stimuluje jejich kvetení.
Jako řezané květiny lze použít téměř všechny druhy muškátů, ať už vzpřímené, vícedruhové (kříženec keřových a břečťanolistých muškátů), závěsné, ušlechtilé nebo vonné. Kombinujte různé odrůdy, abyste dosáhli dokonalého vizuálního zážitku.

Barevné upcyklované vázy na muškáty
Každá z těchto veselých barevných upcyklovaných váz je originální. Tyto originální nádoby jsou ideální pro prezentaci rozmanitých květů muškátů. A co je nejlepší, tento kreativní nápad je rychlý a snadný i pro kutilské začátečníky.
Co budete potřebovat: muškáty, jednorázové skleněné nebo plastové nádoby, bílou samotvrdnoucí modelovací hmotu, váleček, nůž, barvy, štětce a případně bezbarvý lak.

Postup: Pomocí válečku vyválejte modelovací hmotu na tenko a nožem nakrájejte dostatečně velký pruh, abyste jím obklopili nádobu. Tento postup opakujte pro každou z nich. Obtočte modelovací hmotu kolem jednotlivých nádob a jemně přitlačte konce modelovací hmoty k okrajům nádoby, aby se spoj utěsnil. Poté nechte modelovací hmotu zcela ztuhnout. To může trvat až dva dny. Nakonec vázy natřete barvou podle svých představ. Jakmile barva zaschne, natřete vázy bezbarvým lakem. Díky tomu bude povrch hladší a lesklejší.

Tip: Papírové šablony vám pomohou určit, jak velké proužky modelovací hmoty budete na vázy potřebovat. Chcete-li vytvořit šablonu, omotejte papír kolem celé nádoby tak, aby se okraje mírně překrývaly. Poté tento přesah označte tužkou. Vystřihněte šablonu, položte ji na rozválenou modelovací hmotu a pomocí ní vyřízněte proužek potřebný pro vaši vázu.

Kytice z muškátů: ideální dárky a letní dekorace
Řezané muškáty jako dlouhotrvající květiny jsou okouzlující jak samostatně, tak v kombinaci s jinými letními květinami nebo travinami. Ať už jako malý dárek nebo jako dekorace na stůl, kytice muškátů dokáže navodit letní atmosféru a zároveň vykouzlit úsměv na tváři.
V této letní kytici jsou různé odrůdy muškátů kombinovány s Limonium latifolium a okrasnou trávou Chasmanthium latifolium.
Alternativou k jedné velké váze s kyticí může být několik menších váz naplněných barevnými muškáty. Například toto patrové květinové aranžmá si můžete vytvořit sami, a to dokonce velmi rychle. Tato dekorace navíc dodá místnosti vintage nádech. Ošuntělý vzhled stojanu je v dokonalém kontrastu s živými květinami. Skvěle do něj zapadají také okrasné listy pelargonií v malých vázách a v matných, spíše hnědých barvách.
V této letní dekoraci na kulatém proutěném podnosu jsou v malých barevných keramických vázách umístěny řezané muškáty spolu s Craspedia globosa.

Řezané muškáty na zídkách a stěnách
Nápis Love vyrobený z vrbových větviček a ozdobený barevnými květy muškátů tvoří přírodní nástěnnou dekoraci a dodává této nepříliš atraktivní stěně nový vzhled. Aby květy vydržely co nejdéle svěží, umístěte stonky řezaných muškátů do tub s vodou. Ty se pak připevní k vrbovým větvičkám tenkým drátkem.
Domácí nástěnná dekorace využívá kulaté mramorové desky. Vypadá velmi elegantně a můžete si ji snadno vyrobit sami. Stačí přilepit trubky ke kulatým mramorovým deskám pomocí tavného lepidla, naplnit je vodou a umístit do nich řezané muškáty. Poté je připevněte na zeď pomocí speciálních úchytů a vaše jedinečná nástěnná dekorace je hotová.

Redakce FFN a

www.pelargonium-for-europe.com/cs