Správná teplota i sklenice jsou základ

Facebook

Věděli jste, že každá odrůda vína chutná nejlépe, pokud ji pijete z určitého tvaru sklenky? Pokud ne, určitě si nechte poradit u svého oblíbeného vinaře nebo zkušeného prodejce vína. Nezbytné je pak samozřejmě správné skladování a s tím související optimální teplota při servírování. Různé druhy vína totiž vyžadují rozdílnou teplotu. Udává se, že pro šumivé je nejvhodnější 4-6 °C, pro suché bílé 7-9 °C a chuť a vůně červeného vína se nejlépe rozvine mezi 14-18 °C (dle zralosti). Některá prémiová vína ale vyžadují specifické podmínky, a tak se vždy řiďte doporučením na vinětě nebo dejte na radu odborníka.

Kde víno skladovat?
Rozhodli jste se, že si své tiché či šumivé skvosty začnete opravdu hýčkat? Tak to byste asi měli zapomenout na umístění lahví na kuchyňské lince, v běžném stojanu či chladničce. Pokud to myslíte se skladováním vína vážně, měli byste uvažovat spíše o pořízení vinotéky. My vám poradíme, na co byste se měli zaměřit, a představíme některé užitečné vychytávky.

 1. Nejdříve si ujasněte, kolik lahví chcete skladovat. Vždy je lepší vybrat přístroj s trochu větší kapacitou.
 2. Kromě dodržení správné teploty je třeba zajistit i vhodnou vlhkost a zamezit přístupu slunečního záření.
 3. Vinotéka by se rovněž neměla umisťovat do blízkosti topných těles, varných desek či pečicích trub, aby nedošlo k jejímu zahřívání. Zrání vína mohou uškodit dokonce i drobné otřesy, proto je pro její instalaci vhodnější klidné místo.  
 4. Pokud nechcete uchovávat pouze jeden druh vína, například sladké bílé víno, poohlédněte se po dvouzónovém či vícezónovém modelu.

Excelentní podmínky v elegantním designu – to jsou vinotéky Miele
Stejně jako ostatní přístroje jsou i vinotéky Miele vytvořeny s důrazem na kvalitu, uživatelský komfort a působivý nadčasový vzhled. Najdete je ve volně stojící, vestavné i podstavné variantě a v provedení, které se dokonale přizpůsobí konceptu kuchyně či celého obytného prostoru. V závislosti na modelu najdete u Miele spoustu doplňků a funkcí, které požitek z vína ještě umocní. *

Vinotéky Miele mohou být vybaveny až třemi samostatně regulovatelnými teplotními zónami. Můžete tak perfektně temperovat a skladovat až tři různé druhy vína, např. červené víno, bílé víno, šampaňské nebo sekt. Obavu nemusíte mít ani z UV záření – pro ochranu vašich oblíbených vín jsou skleněná dvířka vinotéky vyrobena z tónovaného bezpečnostního skla s integrovaným UV filtrem.

Variabilní rošty ke skladování lahví v optimální poloze poskytují perfektní stabilitu. Jednotlivé příčky lze díky FlexiFrame snadno přesunout a přizpůsobit je jakémukoliv tvaru láhve. FlexiFrame Plus umožňuje měnit nastavení jednotlivých příček v podélném i příčném směru tak, aby se do nich pohodlně vešly i lahve Magnum.

Naše tipy:
Ohromte své hosty profesionální dekantací ušlechtilých vín se sadou SommelierSet. Šampaňské či bílé víno si navíc můžete vychutnat z vychlazených skleniček a láhev zde zůstane perfektně temperovaná i po otevření.
Díky popisovatelným a vyjímatelným lištám NoteBoard lze tekutý poklad ještě více individualizovat. Pomocí křídy si na ně můžete poznamenat například původ, odrůdu nebo ročník.
Pokud dáváte přednost designovému řešení bez rukojetí, je pro vás otevírání Push2open tím pravým. Díky němu se podstavné vinotéky otevírají téměř automaticky – stačí jen lehké stlačení – a lze je zabudovat do jakéhokoliv typu interiéru či kuchyně.
Pomocí prezentéru lahví Selector zdůrazníte to nejlepší ze své kolekce. Lahve budou mírně vyvýšené a nasvícené tlumeným osvětlením vinotéky pro působivou prezentaci mimořádných vín.
Technologie DynaCool zajistí ty nejlepší podmínky skladování potravin a vína. Ventilátor nechává cirkulovat studený vzduch pro stejnoměrnou teplotu a vlhkost vzduchu v celém chladicím prostoru. To znamená konstantní skladovací podmínky pro vaše víno. Vlhkost vzduchu cca 50 % navíc chrání korek před vysycháním.
Exkluzivní řada Miele MasterCool nabízí otevírání Push2open – stačí jen lehkým stlačením dvířek aktivovat automatiku otevírání. Dvířka se lehce otevřou, takže za ně můžete pohodlně sáhnout a zcela je otevřít. Modely bez rukojeti pak skvěle doplní jakýkoliv prostor.

Recepty na dva ikonické koktejly
Co by to bylo za setkání s kamarádkou nebo párty u bazénu bez některého z oblíbených koktejlů? My jsme pro vás připravili recepty na dva z těch nejikoničtějších a zároveň nejjednodušších – Aperol Spritz a Bellini. Tak vyndejte z vinotéky správně vychlazené prosecco, přidejte několik dalších ingrediencí a báječné letní osvěžení je na světě! Na zdraví!

 • Aperol Spritz
  Ingredience: 20 ml perlivé vody, 60 ml prosecca, 40 ml Aperolu, pomeranč, led
  Postup: Větší elegantní sklenici naplňte ze 2/3 ledem, přidejte perlivou vodu, kvalitní prosecco a likér Aperol, aby se vše elegantně spojilo. Ozdobte plátkem pomeranče.
 • Bellini
  Ingredience: 100 ml kvalitního prosecca, 50 ml broskvového pyré (ideálně z typické italské odrůdy se zploštělým tvarem)
  Postup:V mrazáku nechte vychladit sklenku na šumivé víno typu flétna. Chvilku před podáváním nalijte do sklenky pyré a prosecco a ozdobte plátkem broskve. A jne tak na okraj: nepřipomíná vám typický narůžovělý odstín některý z obrazů od Giovanniho Belliniho?

Redakce FFN a www.miele.cz