„Hlavním tématem ve společnosti a současně i trendem trhu nejen chovatelských potřeb je udržitelnost, na kterou se v nabídce sortimentu i služeb zaměřujeme,“ říká Luboš Rejchrt, provozní ředitel Super zoo.

Facebook

Trendy ze světa lidí se promítají do světa mazlíčků a platí to i ve spojitosti s udržitelností. Ta ovlivňuje celou řadu oblastí péče o domácí zvířata – stravu, hračky, kosmetické produkty i materiály, z nichž jsou vyrobeny obaly krmiv. Důraz se klade nejen na životní prostředí, ale především na zdraví domácích mazlíčků a jejich spokojenost.

Majitelé se více zaměřují na prevenci, a to jak správně zvolenou stravou a vhodnými aktivitami, tak i v rámci veterinární péče a služeb specializovaných salónů, díky nimž lze předejít řadě komplikací či zdravotních obtíží. „V Super zoo nabízíme nejen široký sortiment krmiv a potřeb pro domácí mazlíčky, ale také služby. Novinkou v nabídce našich služeb je první veterinární ordinace Super zoo, která se nachází na pražské prodejně v NC Štěrboholy. Naši zákaznici navíc mohou již delší dobu využívat služeb psího salonu, který mohou se svými mazlíčky navštívit hned v několika prodejnách v Praze, Brně, Jihlavě, Plzni a Táboře,“ dodává Luboš Rejchrt.

Důraz na stravování
Jedním z výrazných trendů je důraz na správné a kvalitní stravování, a to zejména u psů. Aktuálně se na trhu s krmivem začínají častěji objevovat holistická krmiva, která jsou komplexní a neobsahují obiloviny, které mohou u psů vyvolávat zažívací problémy. „V reakci na potřeby zákazníků jsme po několika letech vývoje uvedli na trh vlastní značku holistického krmiva Elbeville. Jedná se o ultraprémiové krmivo, které je vyrobeno z regionálních surovin v té nejvyšší možné kvalitě,“ dodává Luboš Rejchrt. Při výrobě krmiva Elbeville se využívá čerstvé maso, které vždy pochází z České republiky a je zpracováno 72 hodin od porážky. Dalšími důležitými surovinami jsou ovoce, zelenina, bylinky a ingredience na podporu vitality a silné imunity psa, jako jsou Ovopet, Macrogard, ActiveMOS a Psyllium.

Dalším aktuálním trendem ve stravování psů je hmyzí protein, který je využíván jako alternativní zdroj proteinu v krmivech. Jeho produkce je daleko šetrnější k přírodě a méně náročná na spotřebu energie, vody a má o 35 % nižší uhlíkovou stopu. „Hmyzí protein je trendem v hypoalergenních krmivech, jelikož není využíván příliš dlouho a mazlíčci nemají na tuto bílkovinu vyvinuté alergie, jako je tomu u bílkovin z kuřecího nebo jehněčího masa,“ říká Alena Bartoníčková, produktová specialistka Super zoo.

Rozvoj mysli a duševní pohody
U chovatelů roste také zájem o psychickou a mentální část života zvířat. Narůstajícím trendem v této oblasti je poptávka po interaktivních hračkách, které rozvíjí mysl, posilují intelekt, pomáhají zvíře zaměstnat a zároveň přispívají k jeho psychickému uvolnění. Díky interaktivním hračkám navíc majitelé podporují přirozené instinkty svých domácích mazlíčků. „U psů se jedná o hračky, které fungují na principu hledání pamlsku, kdy pes musí pomocí svého čichu pamlsek objevit. Další možností jsou různé hlavolamy, kde je pamlsek důrazněji schovaný a pes musí zapřemýšlet, jak jednotlivé části posunout či otevřít, aby pamlsek získal,“ dodává Alena Bartoníčková. Interaktivní hračky jsou vyráběny také pro kočky a drobné savce. U koček jsou zaměřeny na pohyb a lovecký instinkt, který se vlivem života v domácnosti ztrácí. „Hračky pro kočky mají za úkol přirozený lovecký instinkt stimulovat. Příkladem může být pohyblivá hračka s atraktivním třepetajícím se přívěskem z peří nebo různá laserová ukazovátka,“ uvádí Alena Bartoníčková.

Ekologický směr ve světě mazlíčků
V segmentu chovatelství se také odráží trend směřující k udržitelnosti a ekologickým produktům. O udržitelnost se zajímají i majitelé, kteří chtějí, aby byla jejich ekologická stopa co nejmenší. Řetězec Super zoo na tento trend reaguje vývojem nového krmiva Elbeville, jehož obal je plně recyklovatelný. Je tvořen z monoplastu, vysokotlakého polyethylenu (LDPE), který lze třídit do sběrných nádob určených k třídění plastů. K udržitelnosti také přispívá výroba krmiva z lokálních surovin. Ta nejenže podporuje českou ekonomiku, ale navíc suroviny ani výsledný produkt neputuje ke koncovému zákazníkovi přes půl světa, a tak se snižuje uhlíková stopa v rámci dopravy. Super zoo svým zákazníkům navíc nabízí možnost nákupu čerstvých granulí pro psy a kočky s názvem nasyptesi. „Zákazník si pořídí náš kbelík Super zoo, který mu bude sloužit několik let a díky kterému ušetří kila odpadu,“ uvádí Luboš Rejchrt.

Udržitelnost a ekologie se váže také ke zpracování příslušenství pro mazlíčky. Aktuálním trendem jsou hračky a příslušenství ze dřeva a přírodní vzhled bez přidaných barev. „Tento trend pozorujeme zejména u drobných savců, kde majitelé nakupují vybavení a hračky z přírodních materiálů, jako je například topolové dřevo, lufa nebo kukuřičné klasy,“ doplňuje Alena Bartoníčková.

Redakce FFN