Facebook

Spolu s radostmi však přichází také starosti a nové situace,
se kterými si budete muset umět poradit. Fitmin spolu s výživovou expertkou Denisou Kopeckou připravil malého průvodcem začátkem kočičího života, který vás připraví na vše, co vás v následujících dnech a týdnech čeká.
Většina koček instinktivně ví, jak svá mláďata vychovávat a zajistit všechny potřebné činnosti v každé etapě vývoje kotěte. Na páníčcích leží nelehký úkol – dbát na to, aby byla kočičí rodinka v teple
a bezpečí. Než se koťata narodí, připravte proto kočce dostatečně prostorný pelíšek na klidném a tichém místě, kde je nebude nic rušit. Častá přítomnost zvědavých dětí nebo dalších zvířecích spolubydlících by mohla kočku s novorozenými mláďaty zbytečně stresovat.

Jídelníček malého kotěte
Novorozená koťata, která jsou u své matky, se po dobu prvních tří až pěti týdnů živí mateřským mlékem. Tato doba záleží na počtu koťat ve vrhu i na množství mléka kočičí matky. To poskytuje všechny potřebné živiny a není proto potřeba jejich stravu nijak doplňovat. „Od 4. týdne by si koťata měla začít pomalu zvykat na mělkou misku s čerstvou vodou. Po uplynutí tohoto období můžete pomalu začít učit kotě na pevnou stravu. Aby to pro něj bylo snadnější, začněte tzv. mokrými krmivy, tedy kapsičkami, masovými konzervami nebo paštičkami. Ty můžete kombinovat i s granulemi pro koťata,“ radí Denisa Kopecká, výživová expertka Fitmin a dodává, že pokud je ve vrhu koťat nadpočet, je potřeba začít s příkrmy už dříve. Sáhnout můžete například po Fitmin Purity Kuřecí maso ve vývaru pro koťata, které uspokojí mlsné jazýčky a díky bohaté omáčce podpoří i příjem tekutin. Ten je totiž zejména u koček zásadní a měli bychom na něj kočky přivykat již od mláďat, nejprve za pomoci mělké misky. Můžeme tak předejít relativně častým problémům s ledvinami.
Od 6. týdne by už kotě mělo být připraveno na suchou stravu. „Pokud kotě začíná se suchou stravou, krmivo by mělo obsahovat jemné suroviny. Ideální je kombinace kuřecího masa, rýže a dalších surovin jako například bylinek, ovoce a zeleniny, které podpoří zdravé trávení a celkovou vitalitu. Právě tu kotě v raných stádiích svého vývoje potřebuje nejvíce,“ doporučuje Kopecká. Fitmin nabízí pro koťata dvě komplexní řešení, a sice Fitmin For Life Kitten s 89 % živočišného proteinu s rýží a lososovým olejem. Další oblíbenou volbou jsou prémiové holistické granule Fitmin Purity Kitten plné kuřecího a rybího masa, čerstvých vepřových jater, ovoce, zeleniny a také bylinek na podporu vitality a zdravého

Časté krmení je základ úspěchu
Koťata pro svůj růst a energii potřebují zhruba dvakrát více živin než dospělé kočky. Obsah jejich malého žaludku pochopitelně ale tak velké porce krmení naráz nezvládne. Proto, podobně jako u miminek, potřebují zpočátku časté krmení, přičemž se počet krmení s postupem věku snižuje. Během tohoto období je důležité koťata pravidelně vážit, abyste se ujistili, že řádně přibírají, ale přitom netloustnou příliš. Naštěstí většinou stačí brát jejich hlad jako dobré vodítko, abychom věděli, zda jim porce stačí nebo ne.
„V období mezi 6 a 12 týdny se doporučuje kotě krmit minimálně třikrát až čtyřikrát denně a pokud to majitelům časové možnosti dovolí, tak i častěji. Asi po 12 týdnech krmnou dávku zvýšíme, a naopak ubereme počet krmení. Správné množství snadno určíme pomocí doporučeného dávkování na obalu daného krmiva. Stačí vědět, jak staré kotě je, kolik váží a máte jasno. Po šestém měsíci naposledy zvyšujeme porci a zhruba ve věku jednoho roku můžeme zvolna přejít na stravu pro dospělé kočky,“ říká výživová expertka.

Socializované kotě, spokojené kotě
Aby si kotě dobře zvyklo na všechny členy domácnosti a stal se z něj spokojený mazlíček, stejně jako u štěňat není radno podcenit proces socializace. „Socializační proces se bez vašeho přičinění neobejde. S koťaty však nemanipulujte příliš brzy. Nejvýznamnější období pro socializaci je mezi druhým a sedmým týdnem života. Právě tyto dny jsou ten nejlepší čas pro budování důvěry mezi kočkou a lidmi, proto si s nimi pravidelně hrajte, mazlete, ale nezapomeňte dbát na to, abyste vy i ostatní členové rodiny s koťaty zacházeli šetrně a dopřáli jim dostatek času na odpočinek,“ vysvětluje Kateřina Franková, veterinářka a ambasadorka Fitmin.
Vždy se snažte být co nejblíže úrovni kotěte, aby se vás nebálo. Při hraní je tedy nejlepší sednout ke kotěti na zem nebo si ho vzít k sobě na gauč. Protože mají kočky rády přehled o svém okolí, můžete svému mazlíčkovi udělat radost prolézačkou nebo škrabadlem, z jehož vrcholu budou moci spokojeně sledovat dění v celé místnosti.


Redakce FFN

 

www.fitmin.cz