Odpovědí je řada čisticích prostředků RAKO SYSTEM určených na keramické obklady. Speciální přípravek zde najdete na každý druh znečištění.
I když máme ve více různých místnostech keramické povrchy, univerzální čistič na ně, respektive na všechny druhy nečistot neexistuje,“ říká Tomáš Heřman, zástupce značky RAKO, která nabízí ucelenou řadu čisticích přípravků a dodává: „Nečistoty je třeba odstraňovat podle jejich charakteru.“

Facebook

Kuchyně, koupelna, dílna bez mastnoty
Osvědčený je keramický obklad za kuchyňskou linkou, kde snadno odolává vysokým teplotám. Velkou výhodou jsou keramické dlaždice na podlaze v kuchyni (ale i dílně) odolávající nárazům. A co je nejdůležitější, ať jsou keramické povrchy kdekoliv, jednoduše z nich odstraníte mastnotu. Ta je v kuchyni úhlavním nepřítelem. Stačí chvilka prskání rozpáleného oleje na pánvi a máte ji nejen na stěně za linkou, ale i na spodní straně skříněk, nebo na podlaze.
Tuky z vaření na sebe snadno lepí prach, takže vznikne za chvilku nepříjemně lepivý povlak. A ten se jen těžko odstraňuje. RAKO CL 810 je koncentrovaný nepěnivý prostředek z řady RAKO SYSTEM, který si poradí s tuky, oleji a mastnotou, černými šmouhami od podrážek bot. Hodí se tak nejen pro úklid v kuchyni, ale také v pergole s grilem, v garáži nebo v dílně.

Proč neodmašťovat keramické obklady saponátem na nádobí
Použitím prostředku nádobí při čištění keramických obkladů se hospodyňky dopouštějí velké chyby,“ varuje Tomáš Heřman a zdůvodňuje: „Saponáty odmastí nádobí, avšak obsahují oplachové tenzidy, které je poté třeba smýt. Při použití na stěnu za linkou či podlahu ji odmastí, však tenzid, který po vyschnutí vody na povrchu zůstane, působí jako suchý zip. Lepí na sebe nečistoty.“
Ovšem pozor, nečistoty mastného charakteru najdeme i v koupelně. Zde se vyskytují díky používání krémů a jiných kosmetických přípravků. Mastný charakter má také pot. Odmaštění povrchů je tak prvním krokem i při jarním úklidu v koupelně, kde nás jinak více trápí vodní kámen a rez.

Mimořádně silný RAKO CL 810 na mastnotu
Koncentrovaný přípravek RAKO CL 810 z řady RAKO SYSTEM vyniká mimořádnou silou pro odstranění mastnot (tuků, olejů, černých šmouh), a navíc i biologickou odbouratelností. Spolehlivě odmastí a vyčistí nejen obklady a dlaždice, v koupelně i v kuchyni, ale také spáry. Prostředek se ředí podle míry znečištění dle návodu.

Koupelna bez usazenin vodního kamene a rzi
V koupelně nejvíc bojujeme s vodním kamenem, minerálními usazeninami, rzí. A možná ani netušíme, že koupelna je specifická v tom, že se zde spojuje hned několik charakterů znečištění – kromě zmíněného vodního kamene a rzi, nebo běžného prachu a špíny, jde o mastnotu, například z krémů. Při úklidu v koupelně tedy vždy začneme odmaštěním (čistič RAKO CL 810) a až poté pokračujeme čističem kyselým s pH 2-3, z řady RAKO SYSTEM je to RAKO CL 804. Letité nánosy vodního kamene se špatně odstraňují, proto se vyplatí čistit koupelnu pravidelně čisticími prostředky vhodnými právě na vodní kámen a nedovolit usazení vodního kamene.
Na mastnotu používáme alkalický čistič, na usazeniny jako vodní kámen nebo rez pak čistič kyselý… Všimněte si, že jeden čistič vlastně druhý vylučuje. Univerzální čistič pro všechny druhy znečištění proto tedy nemůže existovat,“ vysvětluje Tomáš Heřman.

Vodní kámen porazí RAKO CL 804, navíc dodá lesk
Přípravek RAKO CL 804 je vhodný k mytí obkladů, umyvadel, van, sprchových koutů, baterií, vnějších částí toaletních mís atd. Snadno odstraňuje skvrny a nánosy vodního kamene, obsahuje lesk, který zpomaluje znečištění povrchu a dlouhodobě zlepšuje vzhled leštěných a chromovaných povrchů. Aplikuje se přímo na znečištěné povrchy, poté se nechá několik minut působit. Na závěr se povrch vyčistí houbou a opláchne vodou. Přípravek se používá koncentrovaný, nanáší se v konzistenci pěny.

Podlaha v předsíni
Keramické dlaždice se velmi snadno udržují, takže si vystačíte i jen s vodou a mopem, zvlášť pokud jste zvolili dlažbu s hladkým glazovaným povrchem. Na tom se nečistoty totiž jen těžko usazují. Dokonalý výsledek získáte, použijete-li přípravek pro denní úklid, RAKO CL 803, z řady RAKO SYSTEM. Ten si poradí i se spárami zanesenými prachem a špínou.

Běžný úklid: RAKO CL 803 čistí i leští
RAKO CL 803 je určen pro běžný, pravidelný úklid. Přípravek pomůže účinně povrchy vyčistit a zároveň v jednom kroku vyleštit. Obsahuje velmi jemné a neutrální tenzidy, které účinně odstraní i odolné nečistoty. RAKO CL 803 lze použít i na plastové povrchy, například rámy oken. Prostředek je určen pro ruční mytí mopem, případně, pro dosažení plného efektu lesku, hadrem z mikrovlákna. Před použitím se ředí dle návodu.

Úklidu dejte čas
Při úklidu dodržujte základní pravidlo – používání čisticích prostředků není o síle koncentrátu, ale o čase! Dodržujte koncentraci doporučenou na obalu a nechte chemii působit, než začnete s čištěním,“ připomíná Tomáš Heřman, zástupce značky RAKO.

Dlažba v domě, nebo generálka v koupelně
Pokud v jinak naleštěné místnosti kazí dojem zašlé dlaždice, použijte přípravek pro generální úklid: RAKO CL 801, který zvládne i silné znečištění, např. usazený vodní kámen. Přípravek s kyselým pH 1,2 - 2,2 (dle ředění) dosahuje vynikajících výsledků hned po prvním použití: Snadno odstraní cementové závoje, hlinky po malování i cementové zbytky z povrchu keramiky. V prvním kroku je však nutné povrch odmastit pomocí přípravku RAKO CL 810, odmýt vodou a teprve následně použít přípravek RAKO CL 801.
Tato kombinace (RAKO CL 810 + RAKO CL 801) je vhodná i pro oživení zašlých původních dlaždic v domě. Skvrn od mastnoty, olejů nebo černých šmouh od podrážek bot dlaždice zbaví slabý alkalický prostředek RAKO CL 810. Po tomto kroku je důležité odmýt alkalický čistič vodou, a tím jej neutralizovat. Poté přijde na řadu RAKO CL 801 pro aktivní čištění. Pro dokonalý výsledek (odmytí všech vrstev nečistot) oba kroky zopakujte. Čističe RAKO SYSTEM vrátí i zašlým dlaždicím jejich dřívější krásu.

Pro generální úklid zvolte RAKO CL 801
RAKO CL 801 je speciální čisticí prostředek vyvinutý pro čištění lehce i silně znečištěných slinutých glazovaných i neglazovaných dlaždic, a dále ostatních neglazovaných dlaždic. Účinné složení je vhodné na plochy, kde se vyskytuje vodní kámen, minerální usazeniny, rez. CL 801 odstraní i cementové závoje, hlinky po malování i cementové zbytky z povrchu keramiky. RAKO CL 801 se hodí také pro generální úklid v koupelně (zaschlé kapky vody na skle), i pro použití v bazénech, balneo a wellness provozech.
Redakce FFN a www.rako.cz