„Vídeň“ je prodloužené espresso (lungo) s kopcem do tuha vyšlehané smetany, která se často zdobí různými polevami nebo posype čokoládou či skořicí. Žádné speciální ingredience, ale unikátní požitek vzniká pitím horké kávy přes chladnou hutnou šlehačku, která se do kávy postupně rozpouští a ve skleněném šálku navíc nabízí umělecký zážitek s variacemi na téma kávově hnědá. A pozor, pokud byste si ve Vídni chtěli objednat vídeňskou kávu, s „Vienna coffee“ neuspějete. Chcete-li espresso s kopcem šlehačky, musíte si říct o takzvaný einspänner, nebo vídeňskou melange.       

Facebook

Kvalitní vídeňskou kávu doma připravíte například z kapslí Jacobs, které jsou kompatibilní s kávovary Nespresso*. Espressa Jacobs v sobě spojují kořeněnou chuť Robusty se sladkými a ovocnými tóny Arabiky a dokonce si můžete vybrat intenzitu – Jacobs Espresso 12 Ristretto či Jacobs Espresso 10 Intenso. Stačí je jen dolít horkou vodou na lungo a přidat šlehačku. Nebo vyzkoušejte rovnou Jacobs Lungo 8 Intenso, které bodovalo v zářijovém vydání spotřebitelského časopisu dTest a obsadilo druhou příčku mezi jedenácti značkami kapslové kávy. Hliníkové kapsle káv Jacobs uchovávají aroma čerstvě pražených kávových zrn a zaručují ideální tlak pro dokonalou extrakci kávy pro perfektní výsledek.

Tradice pití kávy má ve Vídni historii už z dob obléhání města Turky v roce 1683. Poražená turecká armáda po sobě v opuštěných leženích zanechala spoustu pytlů se zrnky kávy. Nikdo nevěděl, co to je, místní se dokonce domnívali, že se jedná o krmivo pro velbloudy. Ale hrdina bitvy Jerzy Franciszek Kulczycki, který se díky svým jazykovým schopnostem a v přestrojení za tureckého vojáka proplížil nepřátelským táborem a přinesl zpět důležité informace, které vedli k porážce Turků, věděl a právě tyto pytle s kávou si pak vybral jako odměnu. A do roka otevřel první vídeňskou kavárnu. Zpočátku nebyl hořký a kyselý nápoj přijímán s nadšením, ale nakonec dochucený medem, cukrem a zejména mlékem nebo smetanou si oblibu získal. Kultura vídeňských kaváren se pak šířila po celé rakousko-uherské říši a okouzlila také Prahu. Která kavárna je vaše nejoblíbenější a dělají tam dobrou „Vídeň“?

Redakce FFN

www.jacobs.cz

 

Fotogalerie k článku