Petlici obvykle tvoří tělo z odolné kalené oceli, které se připevní pomocí upevňovacích šroubů na objekt, který chceme zajistit. Petlice jsou velmi variabilní, mohou chránit jedno i dvoukřídlé dveře, brány či vrata a pokud sáhneme po variantě s více klouby, tak také tvarově složitější objekty. Standardem by měly být čepy petlice chráněné proti vyražení, které zlodějům znesnadňují pokus o překonání. Některé bezpečnostní petlice jsou navíc vybaveny protiplechy, které znemožňují vypáčení a vytržení. Cena základních petlic se pohybuje v řádu stokorun, u bezpečnostních si připravte částku kolem dvou tisíc korun.

Facebook

Pokud chceme spolehlivě uzavřít garážová vrata či bránu, můžeme sáhnout také po závoře. Tu většinou tvoří výlisek z odolného ocelového plechu, ramena, která se upevní na dveře a vložený zamykací mechanismus. Závory slouží k uzamknutí dvoukřídlých vrat, ale můžete zvolit i variantu pro jednokřídlá. Pokud chcete zajistit maximální zabezpečení vyberte si závoru s kvalitním zámkem, který zvládne výkyvy počasí a odolá pokusům o překonání. Za bezpečnostní závoru zaplatíte částku okolo jednoho tisíce korun.

Petlice a závory jsou velmi variabilní a využijete je jak doma v domě či bytě, tak na chalupě. Poslouží k bezpečnému uzamčení sklepních prostor a kójí v obytných domech, zabezpečí vjezdovou bránu či vchodovou branku. Pokud máte na zahradě kůlnu či domek na nářadí, je petlice ideální volbou.

Při výběru nekupujte naslepo, ale řiďte se tím, jaký typ dveří či vrat potřebujete zabezpečit, a podle toho zvolte u závory pravé či levé provedení. Nezapomeňte také na vlastnosti a certifikace. Petlice i závora, která bude venku, by měla zvládat náročné klimatické podmínky a odolat výkyvům počasí. Pokud sáhnete po bezpečnostní variantě, zkontrolujte třídu, ve které je petlice certifikovaná. Pojišťovny totiž mohou při pojistném plnění přihlédnout také k tomu, jaká byla úroveň zabezpečení.

Redakce FFN