Facebook

Pomazánka z tvarohu s bylinkami

Ingredience:  250g jaroměřického tvarohu měkkého, 1 menší červená cibulka nebo 3 jarní cibulky, bazalka, pažitka, mletý pepř, sůl, trocha chilli, provensálské koření, špetka červené papriky

Postup: Stačí vše smíchat a můžete servírovat. Ideální je čerstvé pečivo.
 

Mýty a fakta o tvarohu

Tvaroh je výborný zdroj bílkovin FAKT Ne nadarmo se tvarohu říká bílé zlato. Jeho složení je opravdu výjimečné. Tvaroh je významným zdrojem bílkovin a zároveň má relativně nízkou energetickou hodnotu. Jednou z plnohodnotných bílkovin obsažených v tvarohu i kasein, který pozitivně působí na ochranu jaterních buněk, ovlivňuje růst člověka a podporuje i mozkovou činnost.

Měkký tvaroh se od tvrdého liší jen obsahem vody MÝTUS Tak jednoduché to není. Rozdíl je ve výrobě. Tvaroh tvrdý vzniká srážením mléka pouze kyselinou mléčnou vytvořenou mlékařskými kulturami. Při přípravě měkkých tvarohů se používají ještě syřidla. Proto jsou měkké tvarohy tekutější. Jaroměřická mlékárna, ryze český výrobce, připravuje tvarohy už od roku 1937. Za tu dobu se jejich výroba příliš nezměnila – Jaroměřická mlékárna ctí tradiční postupy, proto se tu tvaroh připravuje ve tvarohářských vanách. Jde sice o pracnější postup, zaručuje však vynikající výsledek, kterým je prvotřídní kvalita, lahodná chuť, správný podíl sušiny i tuku a výborné nutriční hodnoty. Více na www.mlekarna.cz

Při redukční dietě je nezbytné jíst pouze nízkotučný tvaroh MÝTUS Měkký tvaroh obsahuje méně než 5 % tuku v sušině, jemný tvaroh ho obsahuje méně než 15 %. Takže tvaroh měkký je tvaroh téměř bez tuku a tvaroh jemný je ten nízkotučný. Čím má tvaroh více tuku, tím má jemnější konzistenci a je také chuťově výraznější. Při většině redukčních diet je tedy rozumným kompromisem tvaroh jemný, který je nutričně velmi výhodný a přitom má nízký obsah tuku a výbornou chuť. Doporučená cena Jaroměřického jemného tvarohu, který obsahuje ve stogramovém balení jen 2,5 g tuku, je 23,90 Kč.

Delší trvanlivost tvarohu je na úkor jeho kvality. FAKT Na pultech obchodů můžete najít tvarohy s prodlouženou trvanlivostí. Té bylo dosaženo následnou termizací tvarohu – tedy procesem při kterém byl tvaroh po určitou dobu zahřát na vyšší teplotu. Ale pozor! Tvaroh je stejně jako většina mléčných výrobků živá potravina – obsahuje mlékařské kultury, tedy bakterie prospěšné pro naše trávení. Tím, že tvaroh vystavíme vyšší teplotě, zničíme žádoucí mikroflóru. Tvarohy Jaroměřické mlékárny mají trvanlivost jen 14 dní, ale díky tradiční přípravě užitečné bakterie stále obsahují.

Tekutina vyloučená z tvarohu znamená, že je tvaroh zkažený. MÝTUS Donesli jste si z obchodu tvaroh, a když jste ho rozbalili, vytekla z něj zvláštní tekutina? Radujte se! Jedná se o syrovátku, která se z tvarohu uvolňuje zcela přirozeným procesem. Syrovátka obsahuje bílkoviny, které jsou bohaté na základní aminokyseliny, jako je kyselina listová a pantothenová. Součástí syrovátky jsou vitamíny B1, B2, B6, B12, E a C. Dále obsahuje fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Takže až si příště rozbalíte tvaroh, budete vědět, že vmícháním syrovátky zpět do tvarohu svému zdraví určitě prospějete!

Redakce FFN a Jaroměřická mlékárna