Značka VEKRA, největší český výrobce oken a vchodových dveří, nabízející kompletní dodávku na klíč, včetně interiérových dveří a interiérového i exteriérového stínění, získala na podzim roku 2019 mezinárodně uznávanou procesní certifikaci TÜV NORD, a to jako první na území České republiky.

Facebook

„Výroba a montáž oken je velmi specifické odvětví. Existuje mnoho výrobců, ještě více prodejců a nespočetně montážníků. Tyto často nezávisle pracující články v procesu dodávky oken mohou zákazníkovi skrývat řadu úskalí. Pro zákazníka však bohužel bývá často tím nejdůležitějším cena oken. Ta se primárně odvíjí od konstrukce a použitých materiálů. Ve snaze nabídnout co nejlevnější okna, se potom někteří výrobci snaží uspořit na materiálu, případně vyrobit prvky nevhodné konstrukce. Bohužel často aniž by věděli, co čím dál složitější okenní systémy vyžadují. Bez ohledu na materiál se totiž dá vyrobit prakticky cokoliv. Provedení montáže může být dáno více méně na úvaze montážníků na místě. Dodavatel takových oken sice nabídne obvyklou prodlouženou záruku, ale ta vůbec neindikuje kvalitu výrobků a dodávky. Skutečná kvalita je totiž z velké části skryta uvnitř profilů a pod omítkou, a může se tak projevit až po několika letech,“ popisuje Jan Tušl, generální ředitel značky VEKRA.

Klienti značky VEKRA ale chtějí kvalitnější výrobek s životností desítky let, a navíc umí dobře počítat. Proto systém dodávky VEKRA na klíč zahrnuje absolutní kontrolu celého dodavatelského procesu realizace zakázky. A právě tento celý proces byl předmětem prověření ze strany TÜV NORD.

Systémy zaručující kvalitu produktů a služeb buduje značka VEKRA dlouhodobě. Konkrétním příkladem může být i fakt, že jako jediný výrobce oken a vchodových dveří na českém trhu má funkční systém kontroly montáží přímo v terénu. „Abychom zajistili zákazníkovi správně provedenou montáž, jsou naši montážníci nejenom školeni na různé typy stavebních materiálů, ale navíc jsou pod neustálou interní kontrolou. Náš tým montážních techniků ve svěřeném regionu denně provádí přímo na stavbách systémovou i náhodnou kontrolu práce jednotlivých montážních skupin. Máme tak pod kontrolou nejenom všechny větší a technicky složitější stavby, ale i většinu běžných montáží tak, abychom zajistili jejich úplnou správnost, a tím i plnou spokojenost našich zákazníků. A to není snadné, protože ročně namontujeme téměř půl milionu oken. Navíc každá stavba a rekonstrukce je jiná a vyžaduje specifický přístup. Právě proto jsme se rozhodli všechny nestandardní situace řešit přísně systémově tak, aby každý věděl, jak v dané situaci postupovat. Celý výsledek pak odpovídá těm nejpřísnějším kritériím. Technické normy jsou pro VEKRU jen minimálním standardem, protože naším cílem je maximální životnost celého systému – okno, dveře a jejich připojení do stavby. Úzce to totiž souvisí s tématem, kterému se v poslední době intenzivně věnujeme, a to je zdravé bydlení,“ dodává Jan Tušl.

Ročně technici a montážníci VEKRA realizují přibližně 15 000 zakázek. Jsou tak stále v terénu, kde pomáhají zákazníkům, a nepřetržitě získávají zkušenosti, protože stavební materiály a postupy jdou mílovými kroky dopředu. Toto vše se pak promítá do interních standardů VEKRA, a to od poradenství, přes konstrukci a výrobu, až po montáž do konkrétního typu stavby. Výsledek pak tvoří celek, který se odráží v důrazu na maximální životnost a dlouhodobou spokojenost zákazníka VEKRA.

Popsaný systém je ale pouze prvním krokem v celkovém úsilí značky VEKRA o perfektní zákaznický servis. To se týká jak koncových zákazníků, tak projektantů. „Pro odbornou veřejnost, projektanty a architekty máme zpracován, a již také aktivně provozujeme, systém našich produktů v digitální podobě tzv. BIM. V současnosti totiž digitální projektování živě proniká i do oblasti rodinných domů a menších projektů,“ prozrazuje Jan Tušl.

Pro koncové zákazníky je pak připravena aplikace VEKRA, kterou má na svém iPadu každý odborný technik. Ta zahrnuje jak informace důležité k výběru prvků, tak především rozšířenou realitu, ve které může zákazník přímo na modelu vidět, jak bude jím zvolený prvek vypadat, a případně si může přímo s technikem VEKRY namodelovat jeho různé varianty.

Redakce FFN