Od přípravy půdy přes sečení nejrychleji rostoucího jarního trávníku či zastřihování ovocných stromů a úpravu živých plotů. V následujícím textu přinášíme pár rad a tipů na pomocníky, kteří Vám práci na zahradě ulehčí.

Facebook

Porážení stromů v období vegetačního klidu
V zimě nastává u většiny rostlin vegetační stav,  který se projevuje podobně jako zimní spánek zvířat, rostliny se v této době uzavřou, zpomalí se proudění jejich mízy a jsou tak méně citlivé na změny. Jestli potřebujete na své zahradě pokácet nevyhovující stromy a nahradit je novými, měli byste si vybrat právě období vegetačního klidu, které končí 31. března. Ideálně byste tento úkon neměli provádět sami, ale přizvat si certifikované arboristy.

Prořezání stromů
Jaro nám také dává příležitost k prořezání a zastřižení ovocných a okrasných stromů. Cíl prořezání může být dvojí: čistě estetický nebo touha po větší úrodě. K těmto úkonům se dobře hodí vyvětvovací nůžky. Kdo však má na starost větší ovocný sad, nepohrdne ani profesionální akumulátorovou variantou sadařských nůžek či drobnou akumulátorovou pilou, která se na prořezávku větví v terénu výborně hodí.

Provzdušnění půdy – vertikutace
Prořezání neboli vertikutace se provádí za pomoci speciálního stroje – vertikutátoru. Ten slouží k prořezání půdy, při kterém se zbavujeme zplstnatělých zbytků trávy, plevelů, mechů a zároveň na prořezání vrchní vrstvy půdy. Při něm se zlepšuje příjem vzduchu, živin i vláhy a díky tomu probíhá hlubší a bohatší prokořenění požadované vegetace (zejména travin).

Kompost
Začátek jara je také ideálním časem pro přípravu kompostu. Vedení kompostu je dobrý prostředek pro zlepšení půdy obohacením o rostlinné živiny. Převážně se skládá z posekané trávy a natrhaného plevelu z předešlé sezóny, ale je dobré ho obohatit například o nadrcené zbytky ze zastřižených živých plotů či stromů. Ideální je co nejrůznorodější směs materiálů. Do kompostu patří tráva, listí, seno, sláma, plevel, piliny, dřevní štěpka, hlína, odřezky z vinné révy, vychladlý popel či uhlí ze dřeva. Do kompostu naopak nepatří zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat atd. Důležitá je co nejjemnější struktura materiálu. Ideálním pomocníkem k přípravě kompostu je zahradní drtič na odřezané větve ze stromů a keřů.

Produktové tipy na pomocníky do jarní zahrady:
Tichý elektrický drtič Viking GE 135 L
Silný motorový rotační kypřič Viking HB 585
Silně elektrické zahradní nůžky STIHL HSE 71
Lehké benzínové zahradní nůžky s jednopáčkovým ovládáním
ErgoStart (E) STIHL HS 46 C-E

Redakce FFN