Facebook

Minerální prameny patří k základům lázeňské péče, ceněné již stovky let. Výrobce nesmí složení minerálních vod, které si lze vychutnat i doma,
nijak měnit, jsou ryze přírodním produktem.
„Minerální voda z přírodního léčivého zdroje, léčivá minerálka, není totéž co přírodní minerální voda, obecně minerálka, která má prokazatelné fyziologické účinky na lidský organizmus, nikoli však léčebné. Právě tím se od sebe liší přírodní minerální vody a minerální vody z přírodních léčivých zdrojů. Ty pocházejí ze zdrojů s prokazatelnými léčivými účinky, které se používají i při léčebné pitné kúře v českých lázních a většinou jsou to zdroje silně nebo velmi silně mineralizované,“ vysvětluje Ing. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod.

Z pohledu stravování se staly Vánoce svátky mnohdy nekontrolované konzumace jídla a pití i nicnedělání
Po Vánocích, nebo spíše až po silvestrovských oslavách, pak často dochází k pokání
a snahám o odlehčovací, tzv. detoxikační režim. Po trávicích obtížích, které si nevynutily návštěvu lékaře nebo hospitalizaci v nemocnici, je vhodné jídelníček odlehčit – na několik hodin až den zcela vynechat jídlo. To však neplatí o tekutinách, dostatečná každodenní hydratace organizmu je nezbytná. „Můžete pít černý nebo ředěný ovocný čaj a neperlivou minerální vodu. Využít můžete také pitnou kúru, která se užívá v případě obtíží s trávicím traktem i v lázeňských zařízeních – pijte cca 200 ml velmi silně mineralizované karlovarské vody 20–40 minut před hlavními jídly,“ radí doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., primář interního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze.
„Velmi silně mineralizovaná voda se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny křemičité Mlýnský pramen, výtěžek z přírodního léčivého zdroje, pochází z Karlových Varů. Dlouho si karlovarské prameny mohli zájemci dopřát pouze v lázeňském centru města, ale nyní, po 16 letech, bylo obnoveno stáčení do láhví. Karlovarské prameny jsou tradičně používány k pitným kúrám v případě obtíží s trávicím traktem,“ představuje novinku mezi minerálními vodami z přírodních léčivých zdrojů Ing. Martin Karas, senior brand manager ze společnosti Karlovarské minerální vody.

Druhá z novinek, silně mineralizovaná voda Magnesia Extra, výtěžek z přírodního léčivého zdroje
Je unikátní vysokým obsahem hořčíku a nízkým obsahem sodíku. Díky tomu je vhodným řešením pravidelného doplňování hořčíku. Magnesia Extra obsahuje 312 mg hořčíku v 1 l. Jedna láhev o objemu 0,7 l tak představuje 58 % referenční hodnoty příjmu hořčíku na den. Přitom má velmi nízký obsah sodíku – jen 5,3 mg  na  1 l. Obsah hořčíku a celé minerální složení Magnesie Extra je dáno podložím, ve kterém vzniká, a je tak výsledkem ryze přírodního procesu.
Právě dostatečný přísun hořčíku pomáhá zvládnout všechny zátěžové zkoušky, fyzické i psychické, a to i ty, které jsou spojeny s Vánocemi. „Díky hořčíku zvládnete předvánoční stres lépe a užijete si sváteční čas bez únavy, bolestí hlavy a vyčerpání. Společně s dodržováním zásad zdravé stravy, adekvátním pitným režimem a dostatečným pohybem docílíte toho, že Vánoce budou opravdu svátky klidu a že do nového roku vstoupíte plni síly a energie,“ říká Bc. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Iva Burianová

 

Fotogalerie k článku