I o svátcích si připravte harmonogram dne
V práci jsme zvyklí jet podle plánu, svůj osobní čas už ale není zvykem tolik plánovat. „Aby Vánoce nebyly jen o jídle, naplánujte si zejména čas po stolování a hodování, ať ho nikdo z rodiny nemá čas nekonečně prodlužovat,“ komentuje psycholožka Šárka Kučerová, garantka Projektu sebedůvěry Dove a dodává: “Snažte se vyhnout trávení času o samotě u televize. Vhodné je naopak zapojit do plánovaných aktivit co nejvíce dalších lidí, kteří vám pomohou plán dodržet.“

Facebook

Jděte na procházku
Velmi zrádné mohou být rodinné návštěvy, kde stoly přetékají jídlem a od návštěvy se očekává, že sní, co je na stole. Snažte se takovým extrémům vyhnout. Místo toho naplňte čas i jinými aktivitami. Z takové procházky parkem se může stát hezká každoroční tradice.

Svěřte se okolí, pomohou vám v krizových okamžicích
Každý má právo být v něčem slabší. Pokud cítíte, že přejídání je vaše Achillova pata, obraťte se na své nejbližší. Určitě rádi pomohou a nebudou vás zbytečně vystavovat rizikovým situacím.

Co není na očích, nedostane se do pusy
Obecně platí, že pokud se chceme něčemu vyhnout, rozhodně nám nepomůže, pokud budeme mít pokušení na očích. Zvažte proto i podobu sváteční tabule či obsah jídla v lednici. 

Sami sníte až o čtvrtinu více než ve společnosti
Průzkumy jasně ukazují, že toho sníme méně, pokud jíme ve společnosti. Myslete také na to, že pokud začnete jíst jako poslední, můžete jíst ze všech nejdéle!

Další užitečné tipy najdete na dove.com/sebeduvera. Zejména rodiče pak určitě zaujme brožura s návody, jak pracovat s dětmi u citlivých témat, které mohou ohrozit jejich sebedůvěru: http://bit.ly/projekt_sebeduvery.  

Redace FFN