„Za nejlepší způsob hojení se dnes považuje tzv. vlhké hojení. Znamená to vytvoření takových podmínek, při kterých mohou buňky imunitního systému nejlépe rekonstruovat poškozené tkáně. Tento způsob hojení lze úspěšně využít i v případě aftů, kdy se při použití speciální náplasti vytvoří na něm tenká gelová vrstva,“ komentuje aktuální postupy léčby dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.

Facebook

Princip ochranné vrstvy
Hygienické a snadno použitelné náplasti After jsou zcela novým řešením, které přináší okamžitou úlevu a urychlují hojení. Náplast funguje na principu ochranné vrstvy, která obsahuje tři aktivní hojivé složky, které přispívají k léčbě i tlumení bolesti. „Náplast After je vhodná k léčbě všech věkových skupin včetně dětí od čtyř let pod dohledem dospělých. Svou jedinečnou technologií tak představují zásadní průlom v léčbě aftů,“ říká MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.
Tenkovrstvé náplasti After se jednoduše aplikují a samovolně přilnou k aftu. Po jedné až třech hodinách, podle množství slin, se náplast v ústech samovolně rozpustí, ale ochranná vrstva s hojicími účinky zůstává. Aplikace může být po několika hodinách podle potřeby zopakována. Každá náplast je hygienicky zabalena.

Tři účinné složky náplasti
Rozpustná náplast After využívá aktivní vlastnosti kyseliny hyaluronové, která napomáhá k obnově ústní tkáně. Druhou složkou náplasti je výtažek z kůry kořenovníku obecného, který vytváří nepropustnou vrstvu na zasaženém místě. Celulóza dotvoří silnou ochrannou bariéru, která umocňuje účinek léčby a zároveň funguje jako zábrana mezi citlivou aftem a ostatními částmi ústní dutiny. Tím se zabrání bolestivému kontaktu aftu například s jídlem.
Rozpustné tenkovrstvé náplasti na afty After jsou volně prodejné v lékárně. Jedno balení obsahuje 8 kusů náplastí. Doporučená cena balení je 245 Kč.

Přesnou příčinu aftů lékaři neznají
Afty jsou ústní vřídky, které se tvoří na vnitřní straně tváří, rtů, dásní nebo na jazyku. Postihuje děti i dospělé a vyznačuje se pálivou bolestí, která ztěžuje mluvení a příjem potravy. Všechny tyto projevy přetrvávají několik dní, ale mohou pacientovi znepříjemňovat život až tři týdny.
Přesnou příčinu aftů lékaři neznají, ale existuje mnoho faktorů, které jejich vznik podporují. Patří k nim snížená imunita, která souvisí se stresem, nemocí, infekcí či únavou. Viníkem může být také alergie na potraviny, žaludeční onemocnění či konzumace hrubého, kyselého a kořeněného jídla. Vliv na vznik aft se přikládá taktéž nedostatku vitamínu B 12, železa a kyseliny listové. Některé ženy trápí afty v souvislosti s hormonálními změnami vyvolanými menstruací. Velmi často se afty vyskytnou při poranění tkáně například při stomatologickém zákroku, oděrkách od rovnátek či umělého chrupu, ale také při poraněních způsobených kousnutím do tváře.

Jarmila Štursová