Dosavadní přípravky zatím pacientům nenabízely kombinaci všech tří účinků, které jsou při léčbě oparů potřeba – hojení, překrytí oparu a prevenci stržení oparového strupu. Tuto kombinaci přináší na náš trh nová náplast – tzv. náplast druhé generace. Náplast se jmenuje Herpatch a obsahuje komplex účinných látek, které opar hojí, překryjí a postupně se na rtu rozpustí bez bolestného odstranění při výměně náplasti za novou.
Odborníci doporučují při léčbě oparu aplikovat dvě náplasti denně. Pokud pacient použije náplast Herpatch již při prvních pocitech píchání, které signalizují počáteční fázi tzv. výsevu oparu, může náplast zabránit jeho rozvinutí. Náplast je potřeba při nasazení navlhčit, aby dobře přilnula a mohly se z ní uvolňovat hojivé aktivní látky. Náplast Herpatch je vhodná i pro děti od čtyř let.

Facebook

Kde se opary berou
Opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex (HSV-1), jehož nositelem je až osmdesát procent populace a u pětiny z nich se projev nákazy pravidelně opakuje. Jakmile virus v lidském organismu jednou propukne, zůstává aktivní po celý život a vyčkává na vhodný spouštěcí mechanismus. Mezi první projevy vzniku oparu patří pocit píchání či pálení v postiženém místě. V tomto okamžiku je velmi důležité zahájit vhodnou léčbu a předejít přenosu oparu na jiné části těla či na jinou osobu.

Léčba oparů druhé generace
„Za nejlepší způsob hojení se dnes považuje tzv. vlhké hojení. Znamená to vytvoření takových podmínek, při kterých mohou buňky imunitního systému nejlépe rekonstruovat poškozené tkáně. V případě oparů je možné použít speciální náplasti, které na oparu vytvoří tenoučkou gelovou vrstvičku,“ komentuje aktuální postupy léčby oparu dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.
Nově je u nás k dispozici náplast druhé generace, která se nestrhává, ale sama se rozpouští vodou. Náplast na opary Herpatch využívá vody i pro aktivaci účinných složek, které urychlují léčbu oparu a napomáhají regeneraci postiženého místa. Dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, PhD., vysvětluje působení náplasti druhé generace následovně: „Rozpustná náplast Herpatch vytváří po aplikaci na opar prostředí, které umožňuje účinnější fungování obranného systému těla a přitom utlumí bolest nebo pocit pálení.

Náplast využívá kombinaci tří účinných látek
První je beta glukan, který uklidňuje, chrání a hydratuje pokožku. Druhou látkou jsou sulfatované polysacharidy z červených mikrořas, které kromě antivirotických účinků zlepšují ochranu proti účinkům slunečního záření a chrání a zvlhčují tkáň pokožky. Obě látky pak doplňuje síran zinečnatý, který zpevňuje, tonizuje a posiluje vrstvy kůže. Všechny tyto účinné složky zajišťují rychlé hojení oparů a tlumí svědění, otok i zarudnutí.“

Neléčený opar, trápení až na deset dní
Jakmile virus v lidském organismu jednou propukne, zůstává aktivní po celý život a vyčkává na vhodný spouštěcí mechanismus. Neléčený opar prochází několika stádii výsevu. Od počátečního píchání, přes vytvoření puchýřků, které následně prasknou a vytvoří strup.
Bez vhodné léčby trvá samovolné hojení většinou osm až deset dní, přičemž je doprovázeno bolestivostí a nevzhledností daného místa. V současné době se pro léčbu retních oparů využívají krémy, obvazové pomůcky a léky. Ne všechny dostupné metody léčby jsou však pro pacienty ideální, a to jak z léčebných důvodů, tak i estetických. Pacienti využívající pro léčbu oparů jiné typy náplasti ji často musí při výměně z oparu nešetrně strhnout, čímž se zvyšuje riziko stržení samotné vrstvy oparu i přenesení nákazy.    

Spouštěcí mechanismy oparu a jak se jim vyhnout
Je velmi snadné se virem herpes simplex (HSV-1) nakazit. Stačí, abyste s osobou, která má opar, sdíleli věci, jako je například sklenička, zubní kartáček nebo ručník. Přenos viru může nastat také tělesným kontaktem – při líbání nebo objímání. 
V případě, že je člověk již virem nakažen, může se výsev oparu aktivovat tzv. spouštěcími mechanismy. Mezi vnitřní faktory těchto mechanismů patří horečka, nemoc, menstruace, únava, žaludeční nebo trávicí potíže, ale také jakékoliv onemocnění zrychlující látkovou výměnu (např. cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy). Propuknutí oparu ovlivňují také vnější faktory, mezi které se řadí emocionální stres, vysušené rty, promrznutí, alergické reakce či zubní ošetření.

Jarmila Štursová

Zítra čtete o aftech