Cenu získal tým doktorky Kateřiny Dvořáčkové na základě ankety určené široké veřejnosti, jejíž třetí ročník vyhlásil v prosinci loňského roku ministr zdravotnictví Leoš Heger v rámci slavnostního předání Ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj. Veřejnost vybírala z řešitelských týmů navržených na Cenu ministra a měla možnost udělit jednomu z nich právě Cenu veřejnosti jako ocenění za nejlepší výsledky a přínos pro zdravotnictví. Do hlasování se zapojilo celkem 39 633 lidí, což značí výrazně vyšší zájem široké veřejnosti oproti předchozím ročníkům.
„Jsem velice rád, že má česká veřejnost zájem o zdravotnický výzkum, a v tak hojném množství se zapojila do hlasování o Cenu veřejnosti za nejlepší výsledky a přínos pro české zdravotnictví. Všechny zúčastněné projekty byly velmi zajímavé a představují pro české zdravotnictví významný přínos,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Hlavním cílem vítězného projektu byla formulace, vývoj, příprava a hodnocení laboratorní lékové mikroformy k terapii nespecifických střevních zánětlivých onemocnění. V rámci projektu se vyvinula léková forma s obsahem syntetického léčiva 5aminosalicylové kyseliny a přírodního léčiva rutinu s profylaktickými a podpůrně terapeutickými antioxidačními účinky. Na druhém místě se umístil tým Ing. Romana Kotlína, Ph.D. s projektem Vrozené a získané dysfibrinogenemie a hypofibrinogenemiedocenta a třetí místo obsadil tým Ing. Roberta Fialky, MBA s projektem Optimalizace vytěžování informací z klinických zdravotnických registrů NZIS.

Facebook

Táňa Pikartová

Zdroj: TK Ministerstvo zdravotnictví ČR