V parku přivítal lázeňské hosty prezident asociace ASORKD Pavel P. Ries, jehož organizace Kysibelský velejuch pořádala, starostka obce obdržela z rukou viceprezidenta ASORKD Martina J. Kadrmana lázeňský pohárek s číslem jedna, který byl prvním z limitované série vyrobené karlovarským keramikem Pavlem Bubou.

Facebook

Čestná salva Sboru Loketských ostrostřelců
Henrich Mattoni přijel dobovým kočárem taženým koňským spřežením. Jeho příjezd doprovázel bouřlivý potlesk. „Vážený pane dvorní dodavateli Heinrichu von Mattoni, jsme nesmírně potěšeni, že jste opět po tak dlouhé době zavítal do Kyselky, která na Vás srdečně vzpomíná a jejímž občanům jste zde zanechal skvělé dědictví Vašeho podnikání,“ přivítala pana Mattoniho starostka obce Petra Hoffmannová. Starostka obce předala panu Mattonimu symbolický klíč, kterým příští rok otevře dveře od první opravené budovy. Letošní zahájení oprav domu Stallburg a Löschnerova pavilonu ohlásily Karlovarské minerální vody.
„Vážení občané Kyselky, jsem velmi dojat Vaším přivítáním, což změkčuje hrozný pocit z toho v jakém hrozném stavu mé dílo je a zároveň mi dává naději, že bude zachráněno. Vždyť pokud by Vás osud Kyselky nezajímal, jistě byste tu dnes v tak velkém množství nebyli. S mým přítelem, který mě do Kyselky kdysi přivedl, s doktorem Löschnerem, od kterého Vás mám nechat pozdravovat, sledujeme zvýšený zájem o Kyselku a velmi nás to těší a naplňuje nadějí,“ řekl ve svém úvodním slovu Heinrich Mattoni.

K otevírání lázeňské sezóny nepochybně patří žehnání prameni
Pozvání asociace přijal pan farář Vladimír Müller ze Staré Role. Všichni se společně vydali k Ottovu prameni, který je zde nedůstojně jímán a odváděn plastovou hadicí. Zde již několikasethlavý dav vítal troubením na trubku Ladislav Gerendáš a Pavel Buba. Pan farář Müller provedl žehnání a pan Mattoni se z pohárku a právě požehnaného Ottova pramene jako první napil. „Chutná jako dřív,“ řekl a za potlesku a provolávání „Hurá! Hurá!“ prezident ASORKD Ries oznámil, že tímto je lázeňská sezóna v Kyselce otevřená, což bylo doprovázeno slavnostním výstřelem z děla Sboru Loketských ostrostřelců. Lázeňské pohárky s obrázkem pana Mattoniho si návštěvníci koupili v parku, kde se slavnost odehrávala. U Ottova pramene jim je plnily dobově oblečené slečny, přesně tak, jako v devatenáctém století.

Po ceremonii pan Mattoni ohlásil odjezd
„Chtěl bych vám všem velmi poděkovat za milé přijetí a nyní se již budu muset s Vámi rozloučit. Můj čas určený pro tuto návštěvu za chvíli vyprší. Budu se těšit na shledání příští rok v tuto dobu a věřím, že se zde shledám alespoň se zastavením rozpadu těchto, za mé doby , tak krásných staveb. Na shledanou, přátelé.“ Sbor Loketských ostrostřelců vypálil čestnou salvu na rozloučenou, pan Mattoni nasedl do kočáru a odjel zpátky do svého času, kdy lázně Kyselka byly v největším rozkvětu.

Lidé korzovali z parku po lanové lávce, která byla nazdobena trikolorou
V lázeňském parku hrála hudba až do osmnácti hodin, kdy oficiálně skončil program. Pro lázeňské hosty byly připraveny výborné klobásy od pana Pelanta. Jaroslav Fujdiar neskrýval překvapení nad tím, kolik lidí na Kysibelský velejuch přišlo a jak moc jim klobásy pana Pelanta chutnaly. „Dnes jsem jich prodal tolik, kolik jich prodám v letním kině za celou sezónu. Účast nás v dobrém zaskočila, museli jsme zásoby doplnit a přivézt další dva sudy piva,“ řekl spokojeně. Keramik Pavel Buba byl také spokojen, prodalo se všech dvě stě pohárků. Stály sto čtyřicet korun a lidé jejich zakoupením přispěli na činnost ASORKD čtyřiceti korunami.
Zatím jedinou lázeňskou službu prováděli studenti Střední zdravotnické školy v Karlových Varech, kteří pro velký zájem lázeňských hostů nestačili měřit tlak a odebírat krev pro zjištění obsahu cukru. Po buchtách paní Pelikánové z Jakubova se také doslova zaprášilo. Napekla jich pět velkých pekáčů a když byla vyprodána i zázvorová limonáda, za hodinu a půl po otevření rodina Pelikánů stánek zase zavřela. „Pro příště povolíme stánek paní Pelikánové pouze v případě, že buchet napeče nejméně deset plechů,“ dodal Martin J. Kadrman.

Ochranka a petice za záchranu Kyselky
Přáli bychom si také, aby Karlovarské minerální vody nezakazovaly svým zaměstnancům účastnit se příštího otevírání Kysibelského velejuchu. Protože se lidé bojí o práci, ač chtěli přijít, nenalezli odvahu,“řekl pan Kadrrman..
Další zajímavostí byla přítomnost členů bezpečnostní agentury v lázeňském prostoru. „Chtěla jsem se podívat k Ottově kolonádě. Ten mladík mně prachsprostě vyhodil,“ stěžovala si postarší dáma organizátorům Velejuchu s tím, že za posledních deset let tu nikdy nikoho neviděla areál střežit.
ASORKD také zaznamenala obrovskou vlnu zájmu o právě probíhající petici za záchranu lázní Kyselka. Podepsalo ji dalších sto dvacet sedm občanů Kyselky a mnozí z nich nabídli pomoc.

Upozornění:  V pondělí 14. května uplyne 102 let od úmrtí Heinricha von Mattoniho. Před branou hřbitova v Drahovicích se v 17h uskuteční setkání, které pořádá karlovarský občan Jaroslav Lukšík. Účastníci se poté společně vydají k hrobce rodiny Mattoni, kde na tohoto osvíceného podnikatele zavzpomínají a pokloní se jeho památce.

Reportáž ČT o Kysibelském velejuchu:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/176305-v-kyselce-zahajili-lazenskou-sezonu-v-neexistujicich-laznich/

Fotografie zde:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.3193559510149.2119842.1000765073&type=1

Zdroj: Tisková zpráva Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky

www.asorkd.cz

www.zachrante-lazne-kyselka.cz