Šedesátý první ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež se letos zaměřuje na samotnou podstatu filmového umění. „Už filmaři němé éry si knižní klasiku vybírali jako inspiraci pro své příběhy. Vracíme se proto k začátkům filmové práce, v níž se režisér opírá o skvělou literární předlohu, dokonalý scénář a úžasnou kameru,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Facebook

Protože literatura je součástí kinematografie již od jejích prvopočátků, rozhodli se pro letošní ročník dramaturgové festivalu sestavit tematickou sekci právě ze snímků inspirovaných knižními předlohami. „V současné době, která literatuře mezi mladými příliš nepřeje, je jedním ze základníc cílů této sekce snaha přiblížit mladé generaci prostřednictvím filmu klasické i zcela neznámé literární poklady z celého světa. Téma tak naváže na loňský úspěšný formát, který se zaměřoval na filmové triky a vědu a techniku,“ zdůvodňuje výběr tématu umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplňuje, že se k roku 2021 pojí také výročí prvních filmových adaptací knižních bestsellerů, které změnily jak filmový, tak čtenářský svět. „Pře20 lety spatřily světlo filmového světa první díly sérií Harry Potter J. K. Rowlingové a Pán prstenů J. R. R. Tolkiena,“ dodala Markéta Pášmová.

Kromě speciální ročníkové edice samozřejmě diváci nepřijdou ani o tradiční soutěžní snímky. „Přestože koronavirus významně ovlivnil také filmový průmysl, už nyní víme, že pro nadcházející ročník budeme mít dostatek kvalitních filmů, jejichž výběr právě v těchto dnech dokončujeme na online filmovém trhu v Berlíně,“ ujistila Markéta Pášmová. I když se loňský jubilejní 60. ročník uskutečnil kvůli nepříznivé pandemické situaci až na podzim, a i dosavadní situace naznačuje opakování podobného scénáře, rozhodli se organizátoři projektu zcela neustoupit od jarního termínu. „Nehodláme opustit květnový termín, protože jsme přesvědčení, že Zlín Film Festival už má své pevné místo v jarním světovém festivalovém kalendáři a nechceme, aby to bylo jinak. Navíc je festival spojený s dětmi a rodinou, a proto k oslavám Dne dětí 1. 6. už neodmyslitelně patří,“ řekla výkonná ředitelka Jarmila Záhorová. „Snažíme se přizpůsobit aktuální situaci a připravujeme festival ve dvou dílech, abychom zachovali jeho klasický termín, ale současně přinesli na podzim festival v tradiční podobě, na který jsou naši návštěvníci zvyklí,“ dodala.

V termínu od 28. května do 1. června se tak díky moderním technologiím v online prostoru mohou diváci z řad široké veřejnosti i odborníků u nás i ve světě těšit na filmové projekce úspěšných festivalových snímků z loňského 60. ročníku se speciálním úvodem, pásma animovaných filmů nebo ochutnávku studentských filmů různých žánrů. „Součástí programu pro filmové profesionály bude například i živý online přenos z ceremoniálu k udílení cen ECFA, Evropské filmové asociace pro dětský film,“ doplnila Markéta Pášmová. Pro obohacení výuky ve školách budou v jarní části připraveny například i workshopy a interaktivní besedy. Na speciální webové platformě budou dostupné virtuální exkurze do zákulisí i do bohaté historie Zlín Film Festivalu. „Pokud to situace dovolí, pozveme návštěvníky už na jaře také do letního kina, na malování na chodníku, prohlídku virtuální galerie nebo na výstavu filmových klapek,“ nastínila Jarmila Záhorová.

Podzimní část festivalu plánují potom organizátoři v obvyklém formátu, a to od 9. do 15. září.  Její součástí budou klasické projekce soutěžních i dalších filmů a doprovodný program korespondující s nosným tématem, který přinese zábavu i poučení pro celou rodinu. V tomto termínu by se měla uskutečnit i tradiční aukce Salonu filmových klapek nebo Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín 2021, který by se měl konat v neděli 12. září.
„Letošní ročník vnímáme také jako malou generálku na příští rok, kdy ve spolupráci s naším městem a krajem plánujeme přispět k reprezentaci Zlína v rámci oslav jeho 700. výročí,“ uzavřel Čestmír Vančura.

Redakce FFN