Běhen této doby se z nich stala říšská hrabata a knížata. Členové rodu Thurn-Taxis se stali jedním z nejaristokratičtějších rodů Evropy, mají „královskou” krev a jsou spřízněni s téměř všemi panovnickými rody Evropy. Například sestra císařovny Alžběty Sissi Bavorské Helena, zvaná Nene si vzala knížete Thurn Taxise. Na počátku 19. století přišla jedna z větví rodu do Čech a centrem jejich českého panství se stala právě Loučeň.

Facebook

Dnes žijí Thurn-Taxisové kromě Německa také v Rakousku, Itálii, USA, Portugalsku, ale i v Česku. To vše a mnoho dalších zajímavostí například, že taxi je pojmenováno právě po rodině Thurn-Taxis, podobě jako Taxisův příkop Velké pardubické se dozví návštěvníci jednotlivých prohlídek letošní léto. Pro milovníky historie jsou připraveny klasické historické prohlídky. Na děti čekají prohlídky s kněžnou Marií, zámeckou princeznou, mladým princem Alexandrem nebo knížecím komorníkem.mČokoládové prohlídky jsou obohaceny ochutnávkou čokolády a večerní prohlídky při svíčkách zase čekají na romantiky nebo ty, kdo vyhledávají dobrodružství. Vybere si každý.

„To, že na Loučeni naleznete světově unikátní labyrintárium s dvvanácti labyrinty a bludišti už možná víte, ale i loučeňská knížecí rodina Thurn-Taxisů byla a je světová,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.

„Thurn-Taxisům vděčíme především za moderní poštovní služby. Trubka jako symbol pošťáků je známa po celém světě. Rodině Taxisů a jejich poště se dokonce věnuje jeden z dílů animovaného seriálu pro děti - Byl jednou jeden objevitel. Slova taxi, nebo taxa také nalezla svůj původ ve jménu knížecí rodiny Thurn-Taxisů a černožluté barvy, v nichž jezdí taxíky v New Yorku i v Praze už používaly taxisovské dostavníky. To ale zdaleka není všechno. Loučeňská knížecí rodina založila dodnes funkční dobrovický cukrovar, a také řepařskou šlechtitelskou stanici. Cukrovarnická značka TTD - Thurn-Taxis-Dobrovice ve světě cukrovarnictví znamená mnoho i dnes,“ dodává Kateřina Šrámková.

„Bez podpory loučeňské knížecí rodiny by možná nevznikla ani některá velká umělecká díla. Kníže Alexandr miloval hudbu a podporoval Bedřicha Smetanu. Dokonce od mistra Smetany dostal i duet Z Domoviny, který měl na loučeňském zámku v podání mladého knížete a slavného skladatele světovou premiéru. Kněžna Marie podporovala zase jednoho z nejslavnějších německých básníků R.M. Rilkeho. Byla rovněž všestranně umělecky nadaná, malovala, psala, udržovala kontakt s nejvýznamnějšími umělci své doby. Na Loučeň za ní přijel například slavný americký romanopisec Mark Twain a sama kněžna je spoluautorkou prvního turistického průvodce po Čechách a Rakousku, který vyšel v roce 1896 v New Yorku. Byla určitě také skvělou babičkou pro svá vnoučata a mimo jiné jim napsala a namalovala pohádky, které vychází dodnes,“ uvádí Mgr.Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň. 

„Snad jako perlička působí další světový počin knížete Alexandra. Z Ameriky nechal jako první v Evropě přivézt do jabkenické obory pstruhy duhové americké a začal je zde chovat. Dnes si na této rybě pochutnávají miliony Evropanů. Rodina Thurn-Taxis je opravdu světovou, jen v Česku se to moc neví. Jako poslední uvedeme to, co v Čechách známe. Ano tušíte správně, dostihy a pardubické závodiště. Nejtěžší evropská dostihová překážka Taxisův příkop nese jméno po jednom z členů knížecí rodiny Thurn-Taxis,“ dodává Vratislav Zákoutský.

V rámci tematických prohlídek se turisté dozví i to, že ani český automobilismus by nebyl to co dnes, nebýt nadšení loučeňského prince Ericha a peněz knížete Alexandra, když na počátku 20. století vnikala značka Laurin&Klement. Princ se stal prvním předsedou správní rady dnešního podniku ŠKODA AUTO. Nebo, že Sparta, Slavia, Plzeň jsou dnes symbolem českého fotbalu, ale nebylo tomu tak vždy. První velké fotbalové utkání v Praze nehrál žádný z těchto dnes věhlasných týmů, ale loučeňské zámecké kopací mužstvo. Stalo se tak 19. dubna 1893 na Císařské Louce, soupeřem loučeňáků byla Regata. Fotbalové utkání se těšilo velkému zájmu fanoušků i dobového tisku.

Rodina Thur Taxis - italsky della Torre e Tasso svůj původ odvozuje od rodu della Torre, který ve 12. a. a 13. století vládl Milánu. Jméno Tasso je odvozeno od hory Monte Tasso nad Bergamem. Dnes lze právě nad Bergamem v údolí řeky Brembo ve vesničce Cornello navštívit muzeum poštovnictví a rodiny Tasso. Tasso je italsky jezevec a Taxisové ho mají ve znaku, spojením s erbem rodiny Torre, italsky věže, vznikl současný erb Thurn-Taxisů.

Redakce FFN

Fotogalerie k článku