Po chystané krátké rekonstrukci vznikne v Praze a vlastně v celé ĆR nová unikátní kulturně - společenská atrakce, tentokrát čokoládová. Ale nezmizí ani oblíbené voskové celebrity. Nově přetvořený prostor Baťovy funkcionalistické budovy v Celetné 15 nabídne hned tři nové expozice, které budou mít společného jmenovatele, a to čokoládu. Kromě jiného zde bude také naprosto unikátní expozice odlitků rukou známých osobností, které v muzeu nemají svou voskovou podobu.
Muzeum Grévin odkoupily od francouzské Compagnie des Alpes dvě společnosti,  Pekas handmade s.r.o., rodiny Mestdagh, která své aktivity v Praze má už od roku 2008. V Celetné 10 provozuje velký obchod s čokoládou a sladkostmi, jehož součástí je také známé muzeum čokolády Choco-story. V tomto muzeu má obchodní podíl i druhý nový vlastník muzea Grévin Praha, belgická rodina Van Belle, která značku Choco-Story  a další muzea s tímto názvem vlastní i v dalších zemích. 

Facebook

Choco-story oživuje ve slovech, obrazech i chutích historii kakaa
Dozvíte se nejen odkud čokoláda pochází, ale také jaké má zdravotní benefity pro lidské tělo. Ponoříte se v něm do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. V budoucnu by se mělo čokoládové království přesunout i do současné budovy muzea Grévin. 
„Konkrétní projekt se teprve tvoří, ale již nyní je jasné, že vedle muzea, které představí historii čokolády, zůstanou v muzeu i voskové celebrity a přidá se záhadný a pohádkový svět pražských legend. Jakým způsobem se tato sladká komodita promítne do čtyř pater budovy, zůstává zatím tajemstvím. Návštěvníci se ale určitě mohou těšit na nezapomenutelný zážitek s vůní a chutí čokolády,” říká ředitelka marketingu a komunikace Daniela Pedret. 
Noví majitelé rozhodli, že než se připraví nový projekt, otevřou muzeum voskových figurín znovu pro veřejnost a nabídnou tak jedinečnou šanci shlédnout expozici ve stavu, v jaké byla před jeho uzavřením. Na konci léta se pak Muzeum Grévin, v podobě, jak ho známe od května 2014, uzavře definitivně, aby uvolnilo prostor novému čokoládovému světu.

Zajímavostí bude unikátní expozice odlitků rukou či jiných částí těla desítek známých osobností českého i slovenského kulturního a společenského života
Nejspíše v čokoládové podobě se tak představí zlaté české ručičky nebo i jiné části těla herců, zpěváků, moderátorů, sportovců… Některé odlitky vznikly pro původní projekt muzea Grévin, ale k realizaci tehdy nenazrál správný čas. Nyní, až se prostory v Celetné 15 obléknou do nového hávu, zde budou otisky například Petry Černocké,  Hanky Křížkové, Miro Žbirky, Heidi Janků, Marie Tomsové, Saskie Burešové, Jiřího Wericha Petráška, Václava Hybše, Evy Hruškové a Jana Přeučila, a mnohých dalších, které jsou už v základní podobě hotové a přibudou k nim i mnohé další. Například Pavla Šporcla, Zdeňka Trošky, Jitky Asterové, Hany Čížkové, nebo nejobsazovanějšího herce malých rolí u nás i v zahraničí Jana Kuželky, muzikálových herců a zpěvákáků Petera Pechy a Lukáše Randáka, zpěvaček Magdy Malé, Petry Slaninové, sólisty baletu Národního divadla Michala Štípy nebo herečky a dabérky Reginy Řandové, ale i mnohých dalších osobností. 

Čokoládový svět se představí pod značkou Chocotopia
Bude zahrnovat nejen muzeum čokolády a muzeum voskových figurín Grévin, ale i tématickou kavárnu Choco Jungle Bar, prostory s čokoládovými workshopy a dokonce i továrnu na čokoládu. S tímto sladkým pokušením se tak návštěvník bude moct setkat v Celetné 10 a v Celetné 15 a od příštího roku také v Průhonicích u Prahy. 
Do skupiny muzeí nových vlastníků patří muzea představující historii kakaa a čokolády v Bruges, Bruselu, Paříži, New Yorku, Uxmalu and Valladolidu v Mexiku a brzy také v libanonském Beirutu. V Praze se chystají vytvořit již zmíněnou novou značku, Chocotopia, která nabídne turistům i obyvatelům Prahy nejen zábavu a poučení, ale i zážitek spojený s výrobou nebo degustací čokolády. První čokoládu vyráběli původní obyvatelé střední Ameriky, Mayové a Aztékové, dávno před příchodem Evropanů, a existuje jí hodně druhů, proto je její historie zajímavá i dobrodružná a její objevování bude tedy pro každého návštěvníka obohacujícím setkáním s tímto sladkým pokušením.

Táňa Pikartová

Foto: Grevin, Choco-story-Praha.cz

 

Fotogalerie k článku