Historická krčma vznikne ve spolupráci s pražským Muzeem gastronomie, nabídne až šedesát míst a její hosty pobaví i ochotníci z Kočovného divadla Ad hoc představující tanečnice či šermíře a svým vystoupením tak dodají na dobové atmosféře, podobné té, jež předvádějí v Uličce chudiny. „Připraveny budou pokrmy poplatné receptům z doby Jana Lucemburského, té bude navíc přizpůsoben i styl stolování. Našim přáním je, aby si hosté Historické krčmy po všech stránkách vychutnali středověký gastronomický zážitek. A na rozloučenou si například jako suvenýr odnesli dřevěnou lžíci s logem vinobraní, kterou si tu budou moci zakoupit,“ přibližuje ideu krčmy František Koudela, ředitel Znojemské Besedy, pořadatele Znojemského historického vinobraní. Historická krčma tak bude sousedit s klidovou zónou, jednou z osvědčených novinek z loňského ročníku.

Pamětní mince
„Rozhazování pamětních mincí se stalo velmi oblíbeným zpestřením průvodu. Ta letošní ponese motiv Louckého kláštera, který se v tomto roce stal národní kulturní památkou. Mince se tak stane pěknou vzpomínkou na tuto pro město Znojmo významnou událost,“ říká místostarosta Jan Grois. Pro letošní rok je připraveno deset tisíc kusů mincí ve stříbrném provedení a sto kusů v provedení zlatém. Zlatá mince opravňuje jejich držitele k výměně za permanentku na vinobraní v příštím roce. Komu se minci nepodaří chytit, bude mít možnost zakoupit si ji během konání vinobraní v Turistickém informačním centru v Obrokové ulici.

Facebook

Návštěvníci Znojemského historického vinobraní se znovu mohou těšit na bohatý program
Budou to rytířské turnaje, uličku chudiny, netradiční ochutnávku Víno všemi smysly nebo středověkou hudbu v ulicích, která je po skončení programu po oba večery vyprovodí na cestu domů. Z programu hudebních scén na Masarykově a Horním náměstí namátkou uveďme jména jako Bohouš Josef a Burma Jones, Yo Yo Band, Mňága a Žďorp, Vašo Patejdl, Rybičky 48, Ewa Farna či Vojtěch Dyk & B-SIDE BAND. Na alternativní scéně Na Káře zahrají Švihadlo, Mucha nebo Boris Carloff. Zůstanou zachovány i dvě ryze vinařské scény – rozlehlá a populární s vinaři VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny a menší komornější na Vinném trhu. Prostor ve hradebním příkopu bude i tento rok patřit dětem. Letos se zde mohou těšit na interaktivní zábavu lovení draků.

Program letošního ročníku Znojemského historického vinobraní svým pojetím potvrzuje jeho jedinečnost a výjimečnost mezi obdobnými akcemi svého druhu nejen v naší republice.

Táňa Pikartová

www.znojemskevinobrani.cz

Fotogalerie k článku