Poptávka po jedinečných, špičkově zpracovaných výrobcích z kvalitních materiálů, posunul řemeslnou výrobu až k tvorbě umělecké. V kraji slavných českých porcelánek jsou z generace na generaci předávány dovednosti ruční výroby kvalitního porcelánu už více než 200 let. Na tuto tradici navazuje manufaktura „Ateliér JM Lesov“ (Thun studio), která je jedním z posledních míst, kde se dodnes pečlivě střeží umění tradiční ruční výroby luxusního porcelánu a kam dosud nezasáhla průmyslová výroba.

Facebook

Vyrábějí porcelán pro císaře i prezidenty
Ateliér je zaměřen na ruční výrobu exklusivních souborů porcelánu prostřeného stolu. K nejzajímavějším souborům patří císařský zlatý Thun vyrobený poprvé už v roce 1856 pro císaře Františka Josefa I. Díky úspěchu tohoto přepychového císařského souboru si později nechal vyrobit stejný servis, tzv. Thunský, se svým erbem i hrabě Thun.
Díky řemeslným dovednostem svých mistrů může Ateliér JM Lesov tuto krásu vyrábět dodnes. Dalším reprezentačním souborem je Prezident, který je používán od roku 1999 na Pražském hradě. Dále jsou v manufaktuře vzorovány a vyráběny originální čajové a kávové soubory, přátelské soupravy a autorské solitéry významných českých výtvarníků.

Každé dílo z Lesovské manufaktury je originál
Porcelán vyráběný v manufaktuře v Lesově upoutá na první pohled nevšedními  tvary, které není snadné vyrobit. Zdálo by se, že mistrům musí pomáhat nějaká strojní zařízení. Ale jak říká ředitelka ateliéru, paní Alena Kratinová: „manufaktura si zachovává výhradně ruční způsob výroby a právě proto je možné vytvářet i ty nejsložitější tvary a nejnáročnější dekory nebo vyrobit zcela originální porcelán podle požadavků klientů. Náš porcelán je ručně točen, vyléván do forem a glazován, ručně dekorován malbou, zlatem, platinou nebo kobaltem. Na přání zákazníků dekory doplňujeme erby, monogramy nebo věnováním. Každý vyrobený kus je originál“.

Kombinace ušlechtilého porcelánu s dalšími materiály
Mistři Ateliéru si troufají  spojovat porcelán s kovovými nebo křišťálovými součástmi. Postup je velmi náročný technologicky i řemeslně, vyžaduje zkušenost a precizní práci.  Výsledek ale stojí za to. Velmi oblíbené jsou například kávová souprava Eva s jemně zpracovanými úchytkami z čirého bezolovnatého křišťálu Moser nebo čajová souprava Kapka s kovovými součástmi. Mezi nejžádanější výrobky manufaktury patří limitovaná čajová souprava Jules Verne s originální kombinací ušlechtilého porcelánu, skla a kovu.

Kvalitní suroviny, uměleckořemeslné zpracování, originální design
Uspět v dnešním průmyslovém světě s ruční malovýrobou není jednoduché, musí být něčím jedinečná. „Základ naší manufaktury stojí na třech pilířích. Tím prvním je kvalita surovin, se kterými pracujeme. Druhým je vysoká úroveň řemeslného zpracování. Do každého výrobku lidé vkládají svůj um, který se v porcelánkách dědil po generace. A tím třetím pilířem je  originální design výrobků. Spolupracujeme s renomovanými výtvarníky, jejichž návrhy  jsou pak přenášeny do reálných tvarů zkušenými mistry modeláři“, vysvětluje Ranáta Švihelová, manažerka pro obchod ČR a export.

Novinky z Ateliéru JM Lesov
V letošním roce manufaktura přináší dvě novinky. Originálním designem se pyšní limitovaná souprava Antonín Dvořák.
"Je 15. září 1892. Na palubě lodi Saale stojí muž, který po devíti dnech plavby vyhlíží blížící se pevninu. Ze světle modrého oparu se pomalu vynořuje silueta sochy Svobody, po pravé straně se rýsují obrysy Nového světa, New York. Rytmický hluk strojů lodě a silné emoce vedou k tomu, že se ruka muže začíná bezděčně pohybovat v rytmu melodie, která se právě mihla hlavou. Silueta města podobná tělesu orchestru sleduje její pohyb. Jen on slyší a vnímá první tóny. Tím mužem je Antonín Dvořák. Takto nějak jsem si představoval pocity Antonína Dvořáka při příjezdu do Nového světa. Taktovka kreslící do vzduchu ladné křivky dávající ten pravý výraz vznikající melodii byla inspirací k vytvoření porcelánové soupravy, kterou bych chtěl vzdát hold géniovi české hudby, Antonínu Dvořákovi, který je tak další z osobností personifikovanou porcelánovým uměleckým dílem,“ popisuje impuls k vytvoření nové luxusní soupravy autor výtvarného návrhu, akademický sochař Jiří Laštovička.

Věčné téma žena  a muž našlo své nové ztvárnění v modernistickém souboru WO-MAN
Z prolínání ostrých linií obdélníku a oblých linií elipsy, lze vytušit komunikaci mezi mužským a ženským principem. „Někde v hloubi duše je mé přání k zastavení se a nalezení klidných chvilek při kávě či čaji a přátelských rozhovorech, které z dnešního životního stylu téměř vymizely,“ uvádí Martin Přibík, autor výtvarného návrhu.

Miroslav Drásal

www.atelierlesov.cz

Fotogalerie k článku