Drůbežářský závod Klatovy přináší tipy pro milovníky kuřecího masa, kteří si chtějí připravit na štědrovečerní stůl lehké a šťavnaté řízky, po kterých se jen zapráší.
Drůbežářský závod Klatovy se s vámi podělí o několik rodinných tipů, jak zaručeně připravit ty nejlepší kuřecí řízky. Prvním krokem k úspěchu je samozřejmě výběr kvalitního a čerstvého masa, a to nejlépe z českých chovů, protože maso je zpracováváno podle přísných norem EU. Na řízky vybírejte vždy čerstvé chlazené maso, jako jsou Kuřecí řízky prsní bez kosti DZ Klatovy nebo Kuřecí řízky stehenní DZ Klatovy. Záleží na tom, co kdo má rád. Děti milují prsní řízky a tatínkové raději šťavnatější stehenní variantu, ale proč si na sváteční menu neudělat obojí.
Další krok je třeba rozmyslet si předem. Zda připravit klasický trojobal nebo si maso předem naložit, aby bylo pěkně šťavnaté. Jak postupovat při přípravě sváteční večeře? Inspirujte se podle tipů Drůbežářského závodu Klatovy:
Klasický trojobal
1/ Kuřecí či stehenní řízek omyjte studenou vodou, zlehka osušte a podle tloušťky masa naklepejte nebo případně seřízněte. Je důležité, aby maso bylo stejně vysoké a smažilo se rovnoměrně. Tak předejdete nedodělaným či naopak vysušeným místům.
2/ Následně řízek z obou stran lehce osolte a obalte v přesáté hladké mouce. Maso pak obalte v rozšlehaném vajíčku. Je lepší vejce ničím neředit, ani vodou či mlékem. Přidat můžete do vajec na dochucení bylinky nebo česnek.
3/ Další vrstvou je strouhanka. Strouhanku je nejlepší připravit si doma. Zužitkujete tak dva až tři dny staré pečivo jako jsou rohlíky, housky či veka. Pokud přeci jen kupujete strouhanku v obchodě, vyhněte se hrubé chlebové variantě, která na řízku opravdu nechutná dobře.
4/ Obal k masu pěkně přimáčkněte, aby neopadával.
Tip: Strouhanku lze ozvláštnit přidáním parmazánu, sezamovými semínky či rozdrcenými kukuřičnými lupínky.
Pokud jste zvolili časově náročnější variantu s naložením masa, je třeba připravit si marinádu, do které maso naložíte alespoň na 2 hodiny, ale lepší je nechat jej uležet alespoň 24 hodin.
Marináda
Kuřecí maso naložené do kyselého prostředí velmi zkřehne a po usmažení vynikne šťavnatostí.
1/ Očištěné maso, které je srovnáno na stejnou výšku, zalijte v uzavíratelné nádobě zakysanou smetanou, podmáslím, jogurtem nebo acidofilním mlékem a přidejte sůl a pepř.
2/ Nádobu uzavřete a nechte v chladu až do smažení. Řízky po vyjmutí z marinády nechce chvíli okapat, ale musí zůstat stále vlhké, aby na nich dobře držela strouhanka, protože při tomto způsobu úpravy není nutný tradiční trojobal.
3/ Pak stačí jen osmažit nebo upéct v troubě.
Smažení
Největším uměním je správně řízek osmažit. Nic jej nedokáže zkazit více, než když ho připálíte nebo chytne chuť od přepáleného tuku. Proto je na smažení nejlepší použít přepuštěné máslo nebo sádlo, které používaly jistě i vaše babičky. Můžete zkusit smažit i na řepkovém oleji smíchaným půl na půl se sádlem.
1/ Do správně rozpáleného tuku (vyzkoušíte tak, že do něj hodíte kousek strouhanky a pokud začne bublat, je čas ke smažení), vložíte jeden až dva plátky řízků.
2/ Smažíte pozvolna ve vyšší vrstvě z každé strany přibližně čtyři až pět minut krásně dozlatova. Během smažení řízky zbytečně navíc neotáčejte, a hlavně do nich nepíchejte vidličkou či nožem, jinak by z nich vytekla šťáva.
3/ Pokud vám nevyhovují smažená jídla nebo jen rádi připravujete pokrmy lehce a dietně, můžete si řízky připravit v troubě. Výhodou je i to, že je tak můžete připravit všechny najednou, jen je třeba počítats delším časem pečení.
4/ Po osmažení stačí nechat maso krátce okapat na papírové utěrce, zbaví se tak přebytečného tuku. Pak jen už jen stačí přidat k bramborovému salátu, bramborům nebo jiné oblíbené sváteční příloze a štědrovečerní hostina může začít.
Redakce FFFN