Je libo sladké nebo slané? Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, použijte kvalitní mák. To je podmínkou úspěchu.
Modrý mák má mít makovou vůni, nasládlou chuť a modrou barvu.  Jen čerstvá a kvalitní maková semínka dodají jídlu ten správný šmrnc. Věřte, že mák se výborně hodí nejenom do buchet či na sladko, ale jeho chuť se chodí i k různým sýrům.

Facebook

Kuličky čtyř chutí
Chcete-li připravit pohoštění během pár minut, zkuste si zakoulet kuličky. Základem jsou různé hmoty. Fantazii se meze nekladou, ale pokud vás zrovna nic nenapadá, nechte se inspirovat čtyřmi recepty na sladké i slané kuličky s mákem. Z každého receptu připravíte zhruba 20 kuliček.

Datlové kuličky
Ingredience: 500 g datlové pasty, 4 velké lžíce mletých arašídů, 1 lžíce celého modrého máku

Meruňkové kuličky
Ingredience:
500 g meruňkové nesířené pasty, 2 lžíce celého modrého máku, 2 lžíce loupaných konopných semínek, 1 lžička pražených sezamových semínek

Všechny ingredience smíchejte v kompaktní hmotu. Hotové sladké kuličky obalujete v celém máku, praženém sezamu, řepném prachu, kokosu nebo matcha čaji.

Sýrové kuličky
Ingredience: 500 g měkkého tvarohu v obalu, 150 g změklého másla, 200 g najemno nastrouhaného eidamu, 1 lžíce celého modrého máku, sůl, pepř

Nivové kuličky
Ingredience: 
500 g měkkého tvarohu v obalu, 2 lžíce pomazánkového másla , 100 g změklého másla, 110 g najemno nastrouhané nivy, 60 g najemno nastrouhaného eidamu, 2 lžíce celého modrého máku, sůl

Všechny ingredience spíchejte v kompaktní hmotu. Hotové sýrové kuličky obalujte v máku s chilli lupínky. Nivovým kuličkám bude slušet „kabát“ z mletých vlašských oříšků. Vyzkoušet můžete i najemno nastrouhané uvařené vajíčko smíchané s petrželí.

TIP: Pokud se vám bude hmota při tvoření kuliček příliš lepit na prsty, namočte si je do vody.

Mák obsahuje mnoho minerálů, vitamínu a esenciálních kyselin. Mlsání tedy nebude jen pro oko krásné, ale i chutné a zdravé. Pro makové recepty vždy používejte čerstvý kvalitní mák, nejlépe takový, který je označen Českou cechovní normou.

www.nasmodrymak.cz