Kvalitní suroviny jsou vždy základ úspěchu. Platí to jak o mase, které na steak využijete, tak i o přílohách, omáčce, se kterou byste chtěli steak servírovat, tak i o nápoji, který si s jídlem budete vychutnávat. Foodpairing, tedy vhodná kombinace jídla a pití platí i u steaků. Správně vybranými nápoji můžete podtrhnout chuť pokrmu. V opačném případě naopak jídlu chuťově zbytečně ublížit.

Facebook

Jaké přílohy se ke steakům hodí?
„Kombinací steaků a příloh je nespočet. Základem jsou kvalitní vybrané suroviny. Je vhodné steak odlehčit čerstvou zeleninou,“ radí šéfkuchař Peter Halák z Pohostince Karlín a přináší pár tipů na jednoduché přílohy.

Grilované batáty
Potřebujeme:
3 oloupané a vysušené velké batáty, 3 lžíce rostlinného nebo olivového oleje, sůl

Postup: Předehřejte venkovní gril na střední teplotu kolem 180°C. Než se nahřeje, nakrájejte batáty na tenké plátky, položte je do hluboké mísy, přidejte olej, posolte a promíchejte. Potřete mřížku grilu olejem a umístěte na ni plátky batátů. Překryjte a nechte 5 minut grilovat. Otočte batáty, přikryjte a nechte je grilovat do změknutí zhruba dalších 5 minut.

Citrnovo-zázvorový špenát
Potřebujeme:
2 lžíce olivového oleje, 1 lžíci oškrábaného nastrouhaného čerstvého zázvoru, 700 g čerstvého špenátu, půl lžičky soli, čtvrt lžičky čerstvě umletého pepře, 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy

Postup:
Rozpalte olej v hluboké pánvi, přidejte zázvor a míchejte, dokud nezačne vonět (zhruba po 30 vteřinách). Postupně přidávejte špenát, s první várkou přidejte i sůl a pepř. Povařte, občasně promíchejte, dokud špenát nezvadne, zhruba za 3 až 4 minuty. Odstraňte z vařiče a vmíchejte čerstvou citrónovou šťávu. Ke steaku si samozřejmě můžete dát i klasičtější přílohy, jako je například bramborová kaše, pečené brambory či lehký zeleninový salát s dobrou zálivkou. Chuď může vhodně doplnit i sos podávaný s masem. Klasický francouzský Bearnaise, známé Barbecue nebo třeba Holandská omáčka skvěle doplní dobrý steak s přílohou. Nezapomeňte je připravovat s předstihem, ať vám steak nestydne,“ doporučuje Peter Halák z Pohostince Karlín.

Vinné párování
 „Čím je steak syrovější, tím více se k němu hodí mladší vína,“ radí Peter Halák. Mladý cabernet sauvignon či lehčí malbec skvěle podtrhnou chuť steaku a dodají mu lehkou, jemnou chuť. Čím je steak tučnější, tím více robustní víno potřebuje. K rib-eye steaku se budou skvěle hodit vína z Rhonské oblasti nebo těžký syrah. Správně spárované víno dokáže udělat z celkového kulinářského zážitku zázraky.
Grilovaný steak skvěle doplní například toto Chianti Colli Senesi 2013 od Vittoria Innocentiho, který je uznávanou toskánskou ikonou. Toto suché Chianti se vyznačuje zvláštními animálními tóny s vůní tabáku, díky čemuž podtrhuje chuť steaků. V chuti najdete vyzrálé lesní ovoce a závěrem pak výraznější tříslovinu. Podávejte ho při teplotě zhruba 17°.

Na kvalitním steaku si pochutnáte v Pohostinci Karlín, který najdete kousek od Karlínského náměstí v Pobřežní ulici. Podávají zde prvotřídní steaky nejen z masa od českých chovatelů, ale také z hovězího Black Angus. Každé poledne si můžete objednat také stařený hovězí ořech.

Redakce fFN

www.karlin.pohostinec.cz.