Inspirujte se tipy šéfkuchaře a mistra grilu Ivana Vodochodského, který svůj um předvedl na již třetím ročníku Školy grilování s Vitanou:

1. Před každým grilováním je nutné gril dobře očistit. Není zapotřebí používat čisticí prostředky, gril stačí pořádně rozpálit, zbytky napáleného jídla zuhelnatí a jen drátěným kartáčem mřížky vydrhněte. Nádobu na odkapávání tuku před každým grilováním rovněž vyprázdněte a vyčistěte papírovou utěrkou.

2. Stejně jako troubu i gril je důležité předem rozehřát, přičemž gril s dřevěným uhlím je ideální zapálit hodinu před grilováním. Popel by měl být bílý. Správnou teplotu ke grilování poznáte buď
na teploměru, nebo tak, že přidržíte dlaň nad rozehřátým grilem, napočítáte dvě vteřiny a pak už ruku musíte odtáhnout.

3. Při pečení používejte teploměr na maso, jedině tak poznáte správné propečení masa. Za málo peněz vám prokáže velkou službu. Pro hovězí maso je ideální vnitřní teplota mezi 55–58 °C, vepřové by mělo v jádru dosáhnout 65 °C a kuře potřebuje dokonce 75–80 °C.

4. Když dáte maso na gril, nepokoušejte se ho hned otáčet nebo odtrhnout od grilovací mřížky. Počkejte, až se zatáhne a samo od grilovací mřížky „odskočí“. Do masa nepíchejte, obracejte
ho grilovacími kleštěmi.

5. Maso na gril vkládejte osušené od marinády, stačí jen mřížku trochu potřít kůží ze špeku nebo maso lehce potřít olejem. Marináda se pak zbytečně přepaluje a hrozí riziko rakoviny.

6. Dávkujte maso na gril pomalu a postupně. Když na rozpálený gril naložíte velké množství masa a celý ho zaplníte, okamžitě klesne teplota grilu, maso se začne místo grilování dusit, a to přeci nechcete.

7. Na grilování ryb použijte speciální mřížku na ryby nebo grilovací misky. Předejdete tak potrhání masa. Ryby grilujte velmi krátce!

Jaroslav Kuba

Facebook

www.vitana.cz

 

Fotogalerie k článku