Jsou lidé, kteří konzumují pouze bílé maso, protože dobře vědí, že drůbeží maso je zdrojem tak zvaných plnohodnotných bílkovin, vitaminů, nenasycených mastných kyselin a minerálních látek. Je považováno za nenahraditelnou složku potravy. Když se podíváme na známou výživovou pyramidu je v jejím pomyslném třetím patře ve společnosti s rybami, vejci, luštěninami, ořechy, mlékem a mléčnými výrobky.

Facebook

Zásady přípravy a skrytá nebezpečí
Při přípravě drůbežího masa musíme dbát na to, abychom ho důkladně uvařili, upekli, ugrilovali. Při grilování drůbežího masa je přímo nutné dbát na to, aby bylo dostatečně propečené.
Drůbež nakupujeme výhradně v solidních obchodech se spolehlivým chladicím boxem a tam, kde máme jistotu, že dostaneme zaručeně čerstvé zboží. Určitě se nevyplatí kupovat lacinou drůbež prodávanou na tržištích. Nejenže tam hygienické podmínky bývají žalostné, ale ještě je  možné narazit na kuřata několikrát rozmražená a opět zmražená, anebo narazit na lehké topné kuře vykrmené penicilinem.
Při skladování vyčleníme drůbeži speciální nádobí, a to jak například porcovací nože, tak prkénka, která se pak zásadně nemohou používat na přípravu zeleniny nebo stravu, která se už dál tepelně nezpracovává.

Rozmrazování má své zásady
Mražené kuře se před přípravou rozmrazuje v míse přímo v chladničce nebo na místě tomu určeném, nikoli na kuchyňském stole mezi ostatními potravinami. Vařit se má při vnitřní teplotě alespoň osmdesát stupňů Celsia a pokud se peče kuře vcelku, je vhodné měřit teplotu v nejsilnější části stehna. Ať už si dáte na vaření jakkoliv záležet, rukou, jíž jste se dotýkali syrového masa a drůbeže, se nesmíte dotknout žádné potraviny, kterou nebudete tepelně zpracovávat. I tak by se bakterie mohly rozšířit.

Jakost drůbežího masa
Na jakost drůbeže má vliv několik zásadních skutečností. Jde o dědičné založení, věk, pohlaví, způsob odchovu, chovu, výkrmu, stupeň vykrmenosti, kvalitu a druh použitého krmiva. A právě a zcela logicky krmivo nejvíce ovlivňuje chemické složení a zastoupení jednotlivých živin v mase. Velikost svalových vláken záleží i na způsobu chovu, použité technologii a stupni výkrmu.

Pod pojmem maso se prakticky rozumí jen kosterní svalovina, a to buď jako samotná svalová tkáň nebo svalová tkáň včetně tuku, cév, nervů, vazivových a jiných částí, které jsou ve svalovině obsaženy. Svalovina jednotlivých druhů drůbeže a jejích věkových kategorií se od sebe zásadně liší. Vodní drůbež má svalová vlákna užší než hrabavá. Ve svalech mladých zvířat jsou svalová vlákna tenčí než ve svalech starších zvířat

Vitaminy, bílkoviny, minerály
Bílé drůbeží maso bez kůže není příliš tučné a neobsahuje tolik cholesterolu, naopak je bohaté na plnohodnotné bílkoviny. Z minerálních látek obsahuje drůbeží maso draslík, ten snižuje krevní tlak, fosfor, ten je důležitý k ukládání vápníku, zinek, pomáhá hojení ran. Dále má drůbeží maso v porovnání třeba s vepřovým více vitamínů skupiny B, které podporují metabolizmus a povzbuzují růst a kvalitu pokožky, a můžeme pokračovat vitamínem E, který je důležitý k ochraně buněk před působením škodlivin.

Pozor!
Drůbeží maso nikdy nejezte, má-li růžovou barvu nebo je-li krvavé. Je tu jednoduchá pomůcka – jestliže zabodnete vidličku do stehna, musí vytékat čirá nekrvavá šťáva.

…a ještě vínečko
Správně zvolené víno dokreslí gastronomický zážitek. Ke světlým masům jako je právě drůbež, ale také ryby, telecí maso, světlé omáčky a čerstvé světlé sýry, se podávají bílá vína.
K drůbežímu nářezu se hodí víno výraznější, bílé - Neuburské nebo Sylvánské zelené, kuřecí či krůtí doplní vhodně plnější bílá vína, mírně aromatická jako je třeba Müller-Thurgau nebo Pálava. Ke krocanovi, jehož maso může být jak bílé, tak tmavé můžeme podávat víno červené, a to například jakostní Rulandské modré.

Drůbež má nad červeným masem jednu hlavní výhodu
Drůbeží tuk je mimo svalovou tkáň a lze jej odstranit s kůží. Jinak představuje drůbež stejné toxické nebezpečí jako maso krav, ovcí a prasat a může obsahovat dokonce víc přídavných hormonů. Drůbež je často nakažena nebezpečnými bakteriemi, zvlášť salmonelou. Pokud není velmi dobře uvařena, mohou z ní lidé onemocnět.

Jarmila Štursová

Zdroj foto: www.azrecepty.cz